Uroczystości odpustowe w Licheniu. "Polska w sercu Maryi"

Uroczystości odpustowe w Licheniu. "Polska w sercu Maryi"
Fot. Z lądu, morza i powietrza! / YouTube.com
Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu / tk

W święto Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyły się uroczystości odpustowe. „Słysząc Wasza modlitwę, nie sposób nie myśleć o Bogu, że wszystko uczynił dobrze i pięknie” – mówił do zgromadzonych wiernych ks. Tomasz Nowaczek MIC, który przewodniczył uroczystej Mszy odpustowej.

„Patrzę na wnętrze licheńskiej świątyni wypełnione żywymi kamieniami, którymi wy jesteście i czuję jak moje serce zaczyna uznawać to miejsce za dom. Miejsce bezpieczne, gdzie człowiek czuje się dobrze, gdzie jest pięknie, gdzie chce się zawsze powracać. Gdybyście byli tu, gdzie ja teraz stoję, zobaczylibyście, jak piękna jest ta świątynia, jak wy jesteście piękni” – mówił ks. Nowaczek.

„Słysząc Wasza modlitwę, nie sposób nie myśleć o Bogu, że wszystko uczynił dobrze i pięknie. Czujcie się podjęci w tym wieczerniku przez samego Boga, który chce każdemu z nas udzielić Ducha Świętego” – mówił ks. Nowaczek. „To miejsce cieszy się obecnością wizerunku Bolesnej Królowej Polski. Maryja nosi w sobie Coś, co Bóg nazywa i co Kościół przyjął, że jest Odwiecznym Słowem. Jezus Chrystus, który niszczy szatana i grzech, niszczy śmierć, daje nam życie i perspektywę nieba. Jest towarzyszem w mocy Ducha Świętego w naszej codzienności, od świtu do nocy i tak każdego dnia”.

Prowincjał Księży Marianów zauważył, że wielu z nas nie chce z tego korzystać: „Staliśmy się ludźmi łatwych emocji, z trudem poszukującymi prawdy zamiast Słowa, które domaga się zrozumienia i przyjęcia.”

Licheń sercem Polski

Podczas południowej Eucharystii modlono się, byśmy z ufnością powierzali się opiece Maryi i dbali o wierność na polskiej ziemi. Rozważając chwalebne wniebowzięcie Matki Bożej zgromadzeni przypominali sobie o powołaniu do wieczności.

„Gdy patrzymy na mapę geograficzną naszej ojczyzny, widzimy Licheń w sercu polski. Gdy patrzymy na wizerunek Matki Bożej Licheńskiej z orłem na piersi, widzimy Polskę w sercu Maryi” – zauważył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium, przypominając, że 54 lata temu kard. Stefan Wyszyński podczas koronacji licheńskiego wizerunku, powiedział, że to jest właśnie program na przyszłość. „Maryja przytula nasza ojczyznę, nas wszystkich do serca, w którym jest Jezus. Jesteśmy bezpieczni, bo jesteśmy z Jezusem” – podkreślał ksiądz kustosz.

Na zakończenie liturgii odbyła się procesja eucharystyczna na zewnątrz bazyliki. Alejkami sanktuarium, dziękując Matce Bożej za Jej obecność w licheńskim wizerunku, za Najświętszym Sakramentem szli księża, asysta liturgiczna i licznie zgromadzeni wierni.

Uroczystości odpustowe uświetniły Sanktuaryjny Kwintet Dęty oraz Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyrekcją Jacka Hyżnego, organisty bazyliki wraz z akompaniatorem, Michałem Botorem.

Źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości odpustowe w Licheniu. "Polska w sercu Maryi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.