Generałowie Wojska Polskiego wzięli udział w apelu Jasnogórskim

Generałowie Wojska Polskiego wzięli udział w apelu Jasnogórskim
Fot. PAP / Waldemar Deska
KAI / tk

W Święto Wojska Polskiego na Jasnej Górze odbył się apel, w którym udział wzięli polscy generałowie z gen. Rajmundem Andrzejczakiem, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na czele. Modlitwie przewodniczył abp Józef Guzdek, Administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Apel Jasnogórski rozpoczął się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz Bogurodzicy.

– Maryjo Wniebowzięta, Królowo naszego narodu! Wejrzyj na nas wszystkich, ucz nas dobrego i odpowiedzialnego życia tu na ziemi i wskazuj drogę ku niebu – ku radości wiecznego przebywania z Bogiem – mówił podczas apelu jasnogórskiego w Święto Wojska Polskiego abp Józef Guzdek.

W rozważaniu abp Guzdek przypomniał, jak ważnym miejscem dla Polaków jest Jasna Góra, „źródło wolności i nadziei na lepsze jutro”, w którym „nasi ojcowie czerpali siły do przemiany swojego życia, wyrwania się z niewoli grzechów i nałogów”. – Tu zyskiwali siły do stawania w obronie świętej wiary i motywacje do walki o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. W sto pierwszą rocznicę „cudu nad Wisłą”, przychodzimy przed Twoje oblicze, aby dziękować za odniesione zwycięstwa – zwycięstwa w życiu osobistym, rodzinnym i narodowym. Za cuda, których wciąż dokonujesz w życiu każdej i każdego z nas – powiedział. Dodał, że dziś pragniemy prosić, aby „Maryja była wzorem i natchnieniem dla matek i ojców, nauczycieli i wychowawców, harcerzy i skautów oraz tych wszystkich, od których zależy wychowanie religijne i patriotyczne kolejnych pokoleń Polaków”. – Maryjo, prosimy Cię, naucz nas takiej miłości Ojczyzny, jakiej nauczyłaś swego Syna, który kochał swoich rodaków, płakał na myśl o zniszczeniu Jerozolimy, ale miał też odwagę wykazać błąd i surowo upomnieć. Obyśmy potrafili budować wspólne dobro na fundamencie prawdy i odpowiedzialności – powiedział.

DEON.PL POLECA

Abp Guzdek zachęcał, aby wyciągać wnioski z przeszłości i nie powtarzać błędów naszych ojców, ale „naśladować ich cnoty i zalety, które prowadziły do zwycięstwa w toczonych bitwach i przyczyniały się do tego, aby Polska rosła w potęgę a jej dzieciom żyło się lepiej i dostatniej”. – Pomagaj wszystkim odpowiedzialnym za „dziś” i „jutro” naszej Ojczyzny. Niech wspólnie, zasiadając przy jednym stole, na drodze dialogu, szukają rozwiązania wszelkich problemów. I niech wspólnie cieszą się z każdego sukcesu, z każdego dobra, które rodzi się ze wzajemnego szacunku i harmonijnej współpracy – powiedział.

Zawierzenie Wojska Polskiego Maryi

Na koniec zawierzył opiece Maryi Wojsko Polskie i służby mundurowe. – Maryjo, prosimy Cię, miej w opiece „sługi bezpieczeństwa i pokoju” – żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Ochraniaj ich i wypraszaj potrzebne wsparcie u swojego Syna. Bądź im Hetmanką, Królową i najlepszą Matką. Maryjo Wniebowzięta, Królowo naszego narodu! Wejrzyj na nas wszystkich, ucz nas dobrego i odpowiedzialnego życia tu na ziemi i wskazuj drogę ku niebu – ku radości wiecznego przebywania z Bogiem – powiedział.

Podczas apelu jasnogórskiego obecni byli generałowie WP, m.in. gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, gen. broni Tomasz Piotrowski dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, oficerowie, podoficerowie, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych i pracownicy wojska. Wielu żołnierzom obecnym w kaplicy Cudownego Obrazu towarzyszyły ich małżonki. Wspólnie modlili się także kapelani Ordynariatu Polowego. Obecna były kompanie honorowe jednostek z Tarnowskich Gór i Lublińca oraz poczty sztandarowe.

Po błogosławieństwie odśpiewana została pieśń „Boże, coś Polskę”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Generałowie Wojska Polskiego wzięli udział w apelu Jasnogórskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.