Generałowie Wojska Polskiego wzięli udział w apelu Jasnogórskim

Generałowie Wojska Polskiego wzięli udział w apelu Jasnogórskim
Fot. PAP / Waldemar Deska
3 miesiące temu
KAI / tk

W Święto Wojska Polskiego na Jasnej Górze odbył się apel, w którym udział wzięli polscy generałowie z gen. Rajmundem Andrzejczakiem, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na czele. Modlitwie przewodniczył abp Józef Guzdek, Administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Apel Jasnogórski rozpoczął się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz Bogurodzicy.

– Maryjo Wniebowzięta, Królowo naszego narodu! Wejrzyj na nas wszystkich, ucz nas dobrego i odpowiedzialnego życia tu na ziemi i wskazuj drogę ku niebu – ku radości wiecznego przebywania z Bogiem – mówił podczas apelu jasnogórskiego w Święto Wojska Polskiego abp Józef Guzdek.

W rozważaniu abp Guzdek przypomniał, jak ważnym miejscem dla Polaków jest Jasna Góra, „źródło wolności i nadziei na lepsze jutro”, w którym „nasi ojcowie czerpali siły do przemiany swojego życia, wyrwania się z niewoli grzechów i nałogów”. – Tu zyskiwali siły do stawania w obronie świętej wiary i motywacje do walki o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. W sto pierwszą rocznicę „cudu nad Wisłą”, przychodzimy przed Twoje oblicze, aby dziękować za odniesione zwycięstwa – zwycięstwa w życiu osobistym, rodzinnym i narodowym. Za cuda, których wciąż dokonujesz w życiu każdej i każdego z nas – powiedział. Dodał, że dziś pragniemy prosić, aby „Maryja była wzorem i natchnieniem dla matek i ojców, nauczycieli i wychowawców, harcerzy i skautów oraz tych wszystkich, od których zależy wychowanie religijne i patriotyczne kolejnych pokoleń Polaków”. – Maryjo, prosimy Cię, naucz nas takiej miłości Ojczyzny, jakiej nauczyłaś swego Syna, który kochał swoich rodaków, płakał na myśl o zniszczeniu Jerozolimy, ale miał też odwagę wykazać błąd i surowo upomnieć. Obyśmy potrafili budować wspólne dobro na fundamencie prawdy i odpowiedzialności – powiedział.

Abp Guzdek zachęcał, aby wyciągać wnioski z przeszłości i nie powtarzać błędów naszych ojców, ale „naśladować ich cnoty i zalety, które prowadziły do zwycięstwa w toczonych bitwach i przyczyniały się do tego, aby Polska rosła w potęgę a jej dzieciom żyło się lepiej i dostatniej”. – Pomagaj wszystkim odpowiedzialnym za „dziś” i „jutro” naszej Ojczyzny. Niech wspólnie, zasiadając przy jednym stole, na drodze dialogu, szukają rozwiązania wszelkich problemów. I niech wspólnie cieszą się z każdego sukcesu, z każdego dobra, które rodzi się ze wzajemnego szacunku i harmonijnej współpracy – powiedział.

Zawierzenie Wojska Polskiego Maryi

Na koniec zawierzył opiece Maryi Wojsko Polskie i służby mundurowe. – Maryjo, prosimy Cię, miej w opiece „sługi bezpieczeństwa i pokoju” – żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Ochraniaj ich i wypraszaj potrzebne wsparcie u swojego Syna. Bądź im Hetmanką, Królową i najlepszą Matką. Maryjo Wniebowzięta, Królowo naszego narodu! Wejrzyj na nas wszystkich, ucz nas dobrego i odpowiedzialnego życia tu na ziemi i wskazuj drogę ku niebu – ku radości wiecznego przebywania z Bogiem – powiedział.

Podczas apelu jasnogórskiego obecni byli generałowie WP, m.in. gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, gen. broni Tomasz Piotrowski dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, oficerowie, podoficerowie, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych i pracownicy wojska. Wielu żołnierzom obecnym w kaplicy Cudownego Obrazu towarzyszyły ich małżonki. Wspólnie modlili się także kapelani Ordynariatu Polowego. Obecna były kompanie honorowe jednostek z Tarnowskich Gór i Lublińca oraz poczty sztandarowe.

Po błogosławieństwie odśpiewana została pieśń „Boże, coś Polskę”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ
24,43 zł
34,90 zł

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Generałowie Wojska Polskiego wzięli udział w apelu Jasnogórskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.