Uroczystości pogrzebowe Kazimierza Deyny

KAI / im

Mszą św. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Kazimierza Deyny, piłkarza i kapitana reprezentacji Polski oraz Legii Warszawa. Eucharystia sprawowana będzie 6 czerwca o godz. 13.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Kazimierz Deyna urodził się 23 października 1947 w Starogardzie Gdańskim, przez wielu analityków uważany był za jednego z najlepszych piłkarzy polskiej kadry piłkarskiej oraz z najlepszego piłkarza Legii Warszawa. Został królem strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972, trzecim piłkarzem Mistrzostw Świata w RFN w 1974. Tygodnik "Piłka Nożna" uznał go za najlepszego piłkarza polski XX wieku.

DEON.PL POLECA
Jego dzieciństwo i młodość związane były ze Starogardem Gdańskim, gdzie się urodził, uczęszczał do szkół i zdobywał podstawy edukacji piłkarskiej. Z nieistniejącego już dzisiaj klubu Włókniarz Starogard Gdański trafił najpierw do kadry Gdańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a później do reprezentacji Polski juniorów. Stąd wyruszył na podbój piłkarskiego świata, początkowo do Łodzi, później na kilkanaście lat do Warszawy, następnie do Manchesteru, by u schyłku piłkarskiej kariery osiąść w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Kazimierz Deyna był także oficerem Wojska Polskiego w stopniu porucznika.

Zginął w wypadku samochodowym, na międzystanowej drodze nr 15 w San Diego, w drodze powrotnej do domu. Pochowany został na El Camino Memorial Park, San Diego w stanie Kalifornia. W maju br. 2012 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski. Po Mszy św. żałobnej urna z prochami piłkarza zostanie złożona na warszawskich Powązkach wojskowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uroczystości pogrzebowe Kazimierza Deyny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.