Zmarł o. prof. Guy-Thomas Bedouelle OP

Zmarł o. prof. Guy-Thomas Bedouelle OP
(fot. Dominicains / Province de France)
KAI / slo

Wczoraj popołudniu we Fryburgu Szwajcarskim zmarł wybitny francuski dominikanin, o. prof. Guy-Thomas Bedouelle, do sierpnia ubiegłego roku rektor Uniwersytetu Katolickiego w Angers. Był on wykładowcą historii Kościoła, mistrzem życia duchowego, miłośnikiem kina, autorem wielu prac.

Jak powiedział agencji Apic jego następca na katedrze historii Kościoła uniwersytetu fryburskiego, o. Paul-Bernard Hodel OP powodem śmierci o. Bedouelle’a była choroba nowotworowa. Przed tygodniem opuścił on szpital, pragnąc umrzeć między swymi współbraćmi w klasztorze Albertinum. Msza św. Pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek, 25 maja o godz. 14.00 w kościele Collège Saint-Michel we Fryburgu.

Będąc człowiekiem niezwykle utalentowanym o. Guy Bedouelle interesował się sztuką (zwłaszcza kinem), historią, polityką, relacjami Kościół-państwo a nawet administracją (studiował m.in. w prestiżowej l’Ecole Nationale d’Administration - szkole administracji publicznej w Paryżu). Był też człowiekiem miłującym życie zakonne i wielokrotnie wybierano go na przeora. O. Guy-Thomas Bedouelle urodził się w 1940 r. w Lisieux, w Normandii.

Po studiach prawa i nauk politycznych wstąpił do dominikanów w 1965 roku. Poświęcił się studiom teologii w centrum Saulchoir, w klasztorze św. Jakuba w Paryżu oraz histroii Kościoła, w Paryżu, Genewie i Fryburgu. Uzyskał doktoraty z teologii, prawa i hsitorii. Był też absolwentem Instytutu Studiów Politycznych w Paryżu. W latach 1977-2007 by profesorem historii Kościoła na uniwersytecie we Fryburgu. Był też członkiem redakcji Międzynarodowego Przeglądu Teologicznego "Communio", od jego początków. W lipcu 2007 Kongregacja Edukacji Katolickiej mianowała go rektorem Uniwersytetu Katolickiego w Angers.

O. Bedouelle głosił wykłady i konferencje w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Polsce, USA i na Filipinach. W naszym kraju ukazały się m.in. jego "Wielka ilustrowana historia Kościoła", "Kościół w dziejach", "Na obraz Świętego Dominika".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł o. prof. Guy-Thomas Bedouelle OP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.