Uroczystości w sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Modlitwa o pokój i jedność

Uroczystości w sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Modlitwa o pokój i jedność
Kardynał Kazimierz Nycz przy grobie św. Andrzeja Boboli w w sanktuarium męczennika w Warszawie (fot. Michał Maciejny SJ)
KAI/mk

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przewodniczył mszy świętej odprawionej w poniedziałek 16 maja w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie. W uroczystość ku czci świętego, który jest jednym z głównych patronów Polski, modlono się o dar pokoju dla Ukrainy oraz o jedność w Polsce i w Kościele.

W homilii bp Romuald Kamiński wskazał na ewangelizacyjny zapał "apostoła Pińszczyzny" i jego przywiązanie do kultu maryjnego. Przypomniał m.in. dramatyczne okoliczności męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli, jego skromne uroczystości pogrzebowe, ale także radość dla Polaków płynącą z faktu najpierw beatyfikacji a potem kanonizacji męczennika. Przypomniał także, że powrót relikwii świętego do kraju był momentem jednoczącym polski naród.

Pytał następnie czy należycie potrafimy docenić te dary, jakimi są dla nas święci i błogosławieni.

DEON.PL POLECA

- Są oni spośród nas, a jednocześnie są dla nas i dla całego świata - mówił kaznodzieja.

- Im dalej posuwamy się w czasie, tym bardziej ten święty staje się nam bliższy i potrzebniejszy - podkreślał bp Kamiński, zaznaczając, że w wielowiekowej historii Polski, szczególnie jej wschodnich stron, św. Andrzej Bobola zajmuje wyjątkowe miejsce.

- Jest w Tobie coś wyjątkowego, co wyróżnia Cię spośród innych świadków Jezusa - mówił bp Kamiński. - Innych świętych znały od początku i wielkie rzesze, i liczne narody. Ty rozpocząłeś przedstawienie się światu od wołania z głębin grobu. O innych mówimy, że są patronami dzieł, założycielami wspólnot, wielkimi myślicielami, a Ty wrosłeś nierozdzielnie w tkankę tego narodu i o każdej porze jesteś gotów na służbę i stajesz do walki w jego obronie.

Bp Kamiński nazwał św. Andrzeja Bobolę "mocarzem na każdy czas".

- Nowe pokolenia, nowi ludzie, którzy szukają bezpiecznej przestrzeni na realizację swego powołania, w Tobie odnajdują wielkiego sprzymierzeńca - kontynuował biskup warszawsko-praski.

Następnie przypomniał, że w tym roku, który "rozpoczął się wojną na terenach tak Tobie, jak i nam bliskich, modliliśmy się w nowennie za Twoim wstawiennictwem o dar pokoju na Ukrainie, o łaskę jedności i o pomyślność dla naszej Ojczyzny".

Jak powiedział bp Kamiński, każdego dnia stajemy przed wieloma, nieraz bardzo trudnymi wyzwaniami i zadaniami, tak natury czysto doczesnej, jak i duchowej, i szukamy pomocy. Wśród spraw, które nas na co dzień bardzo boleśnie dotykają, są wszelkiego rodzaju podziały, wojny, rozłamy, brak jedności czy brak zaufania. Dlatego - dodawał - szczególnego znaczenia nabiera każdy rodzaj starania o zachowanie jedności z Bogiem, jedności w swoim sercu, jedności z drugim człowiekiem i innymi ludźmi.

To rozdarte i niespokojne serce jest zarzewiem wszystkich podziałów - mówił biskup.

- Oczywistym jest, że zwrócenie uwagi na potrzebę odbudowania tej szczególnej cechy moralnej, jaką jest jedność, wynika z przeżywanego dramatu wojny na Ukrainie i innych miejscach na świecie. Nawet, jeśli myślimy, że nie jesteśmy fizycznie doświadczeni wojną, to jednak na różny sposób uczestniczymy w tym ludzkim dramacie powiedział w homilii.

Na zakończenie homilii bp Kamiński, zwracając się ponownie do św. Andrzeja Boboli powiedział: - Nasz wielki Patronie, sprawie upragnionej jedności w Kościele i świecie oddałeś całe swe życie, dopełnione męczeńską śmiercią. Oręduj za nami u Boga, aby nam nie zabrakło cierpliwości i miłości w drodze ku jedności.

Św. Andrzej Bobola, jezuita, poniósł śmierć za wiarę 16 maja 1657 r. w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. W 1755 r. papież Benedykt XIV zaliczył go w poczet Męczenników Kościoła. Jego beatyfikacji dokonał w 1853 r. Pius IX. Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 r.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Polak

Patron Polski i potężny wspomożyciel. Poznaj św. Andrzeja Bobolę

Przepiękne świadectwa przywołane na kartach tej książki pokazują, że wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli jest często ostatnią deską ratunku. Za jego przyczyną Bóg dokonuje cudów uzdrowienia, pomaga...

Skomentuj artykuł

Uroczystości w sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Modlitwa o pokój i jedność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.