USA: dobiega końca budowa największego kościoła katolickiego w tym kraju

USA: dobiega końca budowa największego kościoła katolickiego w tym kraju
Fot. Akira Hojo / unsplash.com
KAI / tk

Ograniczenia i utrudnienia związane z pandemią koronawirusa nie przerwały budowy największego w Stanach Zjednoczonych kościoła katolickiego - pw. św. Karola Boromeusza w parafii Dobrego Pasterza w mieście Visalia, w diecezji Fresno w Kalifornii.

Miejscowy proboszcz ks. Alex Chávez oświadczył, iż „budowa tego kompleksu sakralnego, na którą diecezja przeznaczyła około 21 mln dolarów, miała być ukończona 4 listopada br., ale ze względu na COVID-19, okresowy brak pracowników i przerwy w dostawach materiałów przenieśliśmy otwarcie na wczesną wiosnę przyszłego roku”.

Termin konsekracji nowego megakościoła potwierdził biskup Fresno – Joseph V. Brennan. W wypowiedzi cytowanej m.in. przez stronę Yahoo wyraził on nadzieję, że „będzie to miejsce, w którym katolicy z całej Doliny Kalifornijskiej a nawet z całego kraju będą się jednoczyć [na modlitwie]. To jest naprawdę cudowne, że mamy takie miejsce, w którym możemy się zgromadzić w tak dużej liczbie i sprawować [liturgię] na tak wielką skalę”. Biskup przypomniał jednocześnie, że „projekt ten rozrastał się stopniowo, począwszy od bardzo skromnych początków w porównaniu do tego, co mamy dziś”.

Działkę pod budowę nowej świątyni uroczyście poświęcił w październiku 2019 roku ówczesny biskup Fresno (w latach 2011-19) Armando Ochoa w towarzystwie poprzedniego proboszcza tej parafii ks. Erica Swearingena (zmarłego w 2020 roku). Później wybuchła pandemia.

DEON.PL POLECA

- W marcu 2020 roku nie wiedzieliśmy, co przyniesie przyszłość i czy nie trzeba będzie w ogóle zrezygnować z budowania tego największego w Ameryce kościoła katolickiego – wspominał obecny proboszcz. Zaznaczył, że „nawet bez epidemii nigdy nie brakowało różnych problemów związanych z budową”. Podkreślił, że „Bóg jednak cudownie pomógł nam ukończyć to dzieło”. Ks. Chávez pragnie, aby w każdą niedzielę było tu odprawianych 11 Mszy św. Dodał, że w parafii jest zarejestrowanych 14 tys. rodzin katolickich.

Kościół św. Karola Boromeusza powstaje przy pomocy twórców nie tylko amerykańskich. Z Włoch sprowadzono np. chrzcielnicę, a drewnianą rzeźbę przedstawiającą Trójcę Świętą wykonał artysta z Hiszpanii.

Diecezja Fresno wchodzi w skład metropolii Los Angeles i rozciąga się na powierzchni 91,3 tys. km kwadratowych w Dolinie Kalifornijskiej. Mieszka tam około 2 mln katolików. Na terenie hrabstw Fresno, Kern, Inyop, Madera, Mariposa, Merced, Tulare i Kings znajduje się 97 parafii i 20 szkół katolickich.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

USA: dobiega końca budowa największego kościoła katolickiego w tym kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.