USA-Meksyk: biskupi o reformie imigracyjnej

Radio Watykańskie

Do stworzenia bezpiecznej granicy oraz przyjaznej ludziom i sprawiedliwej reformy polityki imigracyjnej wezwali przywódców Stanów Zjednoczonych i Meksyku biskupi obu krajów. Przy okazji wizyty prezydenta Felipe Calderóna u Baracka Obamy opublikowali oni wspólne oświadczenie, zajmując stanowisko w kwestiach, którymi ich zdaniem pilnie powinni się zająć politycy sąsiadujących krajów.

Biskupi wzywają do „humanitarnej” odpowiedzi na nielegalną emigrację do USA. Zrozumiałą sprawą jest troska rządów o integralność własnych granic, które chroniłyby przed przerzutem narkotyków i handlem żywym towarem oraz gwarantowały bezpieczeństwo obywatelom. Dlatego, zdaniem amerykańskich hierarchów, dopracowując reformę imigracyjną konieczne jest skupienie się na jej następstwach dla najsłabszych: pracowników oraz ich rodzin. Wszelkie zmiany prawa winny brać pod uwagę ludzką godność i podstawowe prawa migrantów.

System obowiązujący obecnie w Stanach Zjednoczonych nie przewiduje legalizacji imigrantów bez dokumentów. Skutkuje to rozrastaniem się szarej strefy, w której przybysze są wykorzystywani przez przemytników ludzi, a nierzadko ich próby nielegalnego przekroczenia granicy kończą się śmiercią na pustyni. Nielegalni mieszkańcy USA padają też ofiarą skorumpowanych urzędników i przestępców. Rezydentom bez dokumentów towarzyszy często wieloletni strach, a ich rodziny żyją po dwóch stronach granicy bez nadziei na wspólną przyszłość.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA-Meksyk: biskupi o reformie imigracyjnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.