USA: powstało biuro ds. kontaktów z religiami

KAI / drr

W Departamencie Stanu USA, czyli amerykańskim odpowiedniku ministerstwa spraw zagranicznych, powstało Biuro ds. Kontaktów ze Wspólnotami Religijnymi. Sekretarz stanu John Kerry wyjaśnił, że inicjatywa ta wyrosła z jego rozmów z szefami państw i rządów, których spotykał w minionych miesiącach.

- Musimy uznać, że w świecie, w którym ludzie różnych religii migrują i mieszają się jak nigdy przedtem w minionych epokach, dalsze ignorowanie wpływu religii na różne społeczeństwa jest ogromnym ryzykiem, na które nie możemy sobie pozwolić - stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji.

W Stanach Zjednoczonych istnieje już Komisja ds. Wolności Religijnej (USCIRF), mająca status doradczy przy rządzie USA. Monitoruje ona przypadki naruszania wolności religijnej na świecie i na tej podstawie przedstawia rekomendacje dla prezydenta, sekretarza stanu i Kongresu. Publikuje też doroczny raport o stanie wolności religijnej na świecie, przedstawiający m.in. listę państw, w których jest ona najbardziej łamana. USCIRF odwołuje się w swych działaniach do ustawy o międzynarodowej wolności religijnej (IRFA), przyjętej przez Kongres i podpisanej przez prezydenta Billa Clintona w 1998 r. Uznając poszanowanie wolności religijnej za jeden z celów polityki zagranicznej USA, przewidywała ona powstanie instytucji mających na celu jego monitorowanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: powstało biuro ds. kontaktów z religiami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.