USA: zagrożone swobody religijne?

USA: zagrożone swobody religijne?
(fot. ian britton / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Ostrej krytyce poddali amerykańscy biskupi decyzję administracji Baracka Obamy z ubiegłego tygodnia. Dotyczy ona obowiązkowego włączenia antykoncepcji do pakietu ubezpieczeń zdrowotnych pracowników instytucji kościelnych. Świadczenia obejmą m.in. refundację sterylizacji i środków poronnych. Zgodnie z zapowiedzią instytucje kościelne mają na to rok czasu.

Przewodniczący amerykańskiego episkopatu kard. Timothy Dolan wezwał wszystkich katolików i ludzi dobrej woli do czynnego protestu. Stwierdził, że nigdy przedtem nie było tak ważne, aby na znak sprzeciwu wysyłać listy, e-maile i telefonować do swoich kongresmanów. Pozostali biskupi skierowali w tej sprawie listy do wiernych, które zostaną odczytane w kościołach 29 stycznia.

- To nie powinno się wydarzyć w kraju, gdzie swobody religijne zagwarantowane są konstytucją jako jedno z pierwszych praw - powiedział kard. Dolan. - W praktyce prezydent mówi nam, że mamy rok, aby zastanowić się, w jaki sposób wykroczyć przeciwko naszym sumieniom - dodał.

Przemawiając w jednej z nowojorskich uczelni hierarcha powiedział, że 20 stycznia, przed podaniem informacji o zmianie prawa do publicznej wiadomości, otrzymał telefon od Baracka Obamy, w którym prezydent poinformował go o decyzji. - Poczułem się zawiedziony i zdradzony - przyznał. Kard. Timothy Dolan pamiętał bowiem obietnicę prezydenta złożoną mu w listopadzie ub. r., gdy Barack Obama zapewniał, że ochrona sumienia jest dla niego czymś świętym i, że nie chce, aby jego administracja w czymkolwiek blokowała działania Kościoła.

Z kolei abp Charles J. Chaput powiedział, że to od katolickich wyborców zależy, czy przekonają obecny rząd do zmiany decyzji. - Biskupi nie mogą mówić politykom, co mają robić, ale mogą to zrobić wyborcy - stwierdził metropolita Filadelfii.

DEON.PL POLECA

Decyzja o obowiązku włączenia antykoncepcji do pakietu ubezpieczeń zdrowotnych została podana do publicznej wiadomości na trzy dni przed dorocznym Marszem dla Życia, który w Waszyngtonie zgromadził kilkaset tysięcy uczestników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: zagrożone swobody religijne?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.