Vatileaks: Kardynałowie- detektywi na audiencji

Vatileaks: Kardynałowie- detektywi na audiencji
(fot. EPA/GUIDO MONTANI )
PAP / slo

Benedykt XVI przyjął w poniedziałek na audiencji trzech kardynałów, którzy w zeszłym roku przeprowadzili wewnętrzne śledztwo w Watykanie na temat sporów i intryg wśród hierarchii, opisanych w serii ujawnionych listów i dokumentów.

Według części komentatorów w raporcie, sporządzonym przez emerytowanych dostojników Kurii Rzymskiej, kardynałów: Juliana Herranza, Jozefa Tomko i Salvatore De Giorgi może znajdować się klucz do wyjaśnienia wszystkich okoliczności abdykacji papieża.

Choć, jak się podkreśla, zasadniczym powodem tej decyzji był zaawansowany wiek i utrata sił, to nie brakuje opinii, że przyczyniła się do tego również zawartość sprawozdania z prywatnego śledztwa kardynałów-detektywów, którzy przeprowadzili je na prośbę papieża.

Prasa twierdzi wręcz, że kardynałowie przedstawili ponury obraz napięć i konfliktów za Spiżową Bramą, który zaszokował Benedykta XVI. Watykan takie spekulacje stanowczo odpiera i oficjalnie zaprotestował w sobotę przeciwko podawaniu przez media niesprawdzonych i fałszywych informacji.

Nie wyklucza się, że papież przed swym ustąpieniem zdecyduje, że z treścią raportu powinni zapoznać się kardynałowie jeszcze przed marcowym konklawe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Vatileaks: Kardynałowie- detektywi na audiencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.