W 2012 r. nie będzie III Wojny Światowej

W 2012 r. nie będzie III Wojny Światowej
Od ponad 500 lat w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego do sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Bogenbergu pielgrzymują wierni, niosąc ze sobą z odległej o 75 km miejscowości Holzkirchen 13 metrową świecę. (fot. jms)
jms

W Zielone Świątki Bawarczycy szczęśliwie wnieśli w procesji do najstarszego swojego sanktuarium maryjnego w Bogenbergu świecę o wysokości 13 metrów i wadze 50 kg. To bardzo dobry znak – wierzą. W latach 1913 i 1938 podczas procesji świece im upadły i wkrótce potem wybuchły dwie wojny światowe.

Od ponad 500 lat w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego do sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Bogenbergu pielgrzymują wierni, niosąc ze sobą z odległej o 75 km miejscowości Holzkirchen 13 metrową świecę.

Przed wiekami (podania i dokumenty mówią o roku 1475 bądź 1492) mieszkańcy Holzkirchen złożyli Matce Bożej ślubowanie, iż co roku – w dziękczynieniu za uratowanie od zarazy okolicznych lasów – będą składać u jej stóp jako wotum – świece.

Wotywna świeca zbudowana jest ze świerkowego pnia, na który spiralnie owija się woskową nić w kolorze czerwonym. Najpierw pielgrzymi przez wiele kilometrów niosą świecę w pozycji horyzontalnej, by potem od podnóża świętej góry wnieść ją - skierowana ku niebu - do wnętrza ponad 1000-letniego sanktuarium Matki Bożej, uważanego za najstarsze w Bawarii.

Ważące ponad 50 kg wotum niosą pojedynczo specjalnie wybrani pielgrzymi, którzy kilkakrotnie zmieniają się w drodze, uważając przy tym, by świeca nie upadla. Zgodnie z lokalnymi wierzeniami, gdy dojdzie do upadku, nastąpi nieszczęście, tak jak to było w latach 1913 i 1938, poprzedzających wybuch dwóch straszliwych wojen. Tego roku udało się ponownie wnieść wotywną święcę bez upadku i uszczerbku.

DEON.PL POLECA

Pielgrzymkę kończy nabożeństwo ku czci Najświętszej Maryi Panny. W tym roku okolicznościowe kazanie wygłosił prowincjał o. Jarosław Zachariasz z Krakowa.

Przed dwoma laty sanktuarium w Bonenbergu biskup archidiecezji Regensburg (Ratysbona) powierzył krakowskim franciszkanom. Obecnie opiekę nad sanktuarium sprawuje o. Ryszard Szwajca, a docelowo, po zakończeniu trwających tam ciągle prac remontowych klasztoru, miejscową wspólnotę zakonną tworzyć będzie trzech duszpasterzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W 2012 r. nie będzie III Wojny Światowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.