W Białymstoku modlą się tak od 88 lat. Czym jest Nowenna Opieki?

W Białymstoku modlą się tak od 88 lat. Czym jest Nowenna Opieki?
Kaplica Matki Miłosierdzia w białostockiej katedrze. Źródło: archibial.pl / Szymon Wysocki
KAI / mł

Dziewięciodniowe, uroczyste nabożeństwo do Matki Miłosierdzia rozpoczęło się w białostockiej bazylice archikatedralnej. Wierni łączą się duchowo z Ostrą Bramą w Wilnie, gdzie odbędą się uroczyste obchody Opieki Matki Miłosierdzia. Nowennę Opieki wraz z kultem Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia  przeniósł z Wilna do Białegostoku metropolita wileński Romuald, który w 1945 roku odprawił tu pierwszą nowennę.  

Nabożeństwo trwa dziewięć dni i kończy się uroczystością Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia – głównej Patronki archidiecezji białostockiej. To czas, w którym wierni zgromadzeni przed obrazem Matki Miłosierdzia w pięknej kaplicy białostockiej katerdy dziękują za otrzymane łaski i polecają się opiece Ostrobramskiej Matce. 

„Maryja jest najlepszą przewodniczką na drogach wiary, bo zawsze prowadzi nas do Jezusa” – powiedział abp Józef Guzdek, zachęcając do uczestnictwa w Nowennie Opieki i do modlitwy przed wizerunkiem Matki Miłosierdzia. 

By Matka Miłosierdzia wypraszała łaski u Boga


Nowenna Opieki ma swój początek w Wilnie i sięga aż do XVII w. Jest związana jest z obrazem Matki Miłosierdzia, zawieszonym Ostrej Bramie, będącej fragmentem murów obronnych Wilna. „Wizerunek ten zawieszono na bramie od strony miasta, natomiast od strony zewnętrznej obraz Salwatora (Zbawiciela). Ma to swoją wymowę, gdyż oba wizerunki tworzą pewną całość: Zbawiciel i Matka Boska. Maryja jako Matka Miłosierdzia, poleca prośby modlących się swemu Synowi i wypraszającą potrzebne łaski” – wyjaśniał podczas homilii wygłoszonej w bazylice ks. Tadeusz Krahel, który przybliżył historię kultu wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej.

DEON.PL POLECA

Wizerunek zabierany na wygnanie i na nowe życie

- Wkrótce po odzyskaniu niepodległości pomyślano o koronacji papieskimi koronami obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dzięki staraniom arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego miała ona miejsce drugiego lipca 1927 r. Koronacji dokonał kard. Aleksander Kakowski, metropolita warszawski. Kult Madonny Wileńskiej dawno przekroczył granice diecezji wileńskiej. Szeroko w świat ponieśli go wygnańcy i emigranci z ziem polskich, litewskich i białoruskich. Zesłańcy na Sybir w czasie okupacji sowieckiej zabierali ze sobą obrazki Matki Ostrobramskiej i tam w miejscach swojej poniewierki na Syberii, za kołem polarnym czy w Kazachstanie modlili się do Niej o przetrwanie i powrót w ojczyste strony - mówił ks. Krahel. Jak dodał, II wojna światowa i zmiany granic po niej spowodowały wielkie przemieszczanie się ludności, przymusowe i dobrowolne, a wygnańcy i repatrianci ze wschodnich ziem Polski zanieśli kult Ostrobramskiej Pani do swoich nowych miejsc zamieszkania, a zwłaszcza na Ziemie Odzyskane.

- Tam budowali kaplice i zawieszali Jej obrazy. Stąd nieraz pielgrzymowali na Jasną Górę, jednak tęsknili za swoją Wileńską Matką – mówił ksiądz. Zwrócił też uwagę na fakt, że dziś i w Polsce, i poza jej granicami istnieje wiele miejsc kultu Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Przywołał słowa skierowane przez Jana Pawła II w 1995 r. na koronację w białostockiej archikatedrze wizerunku Wileńskiej Madonny: „Wasze Białostockie Sanktuarium w Bazylice Katedralnej jest w jakimś sensie przedłużeniem i kontynuacją tego wielkiego doświadczenia wiary, które w Ostrej Bramie ma swój początek”.

To dobry czas, by odwiedzić białostocką katedrę

Nabożeństwo zwane Nowenną Opieki odbywać się będzie codziennie o godzinie 18.00. Zakończy je Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia – głównej Patronki archidiecezji białostockiej. Nabożeństwa będą celebrowane w archikatedrze białostockiej o godz. 18.00. Jak co roku, w ramach Nowenny przeżywany będzie: Dzień Kapłanów oraz Liturgicznej Służby Ołtarza (9 listopada), Dzień Małżeństw i Rodzin (10 listopada), Dzień Młodzieży oraz Liturgicznej Służby Ołtarza – tzw. „Dzień u Mamy” (11 listopada) oraz Dzień Życia Konsekrowanego (12 listopada).

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Mrozek SJ

Jeśli nasza modlitwa może poruszyć Ojca, który jest w niebie, to tym bardziej może to zrobić modlitwa, którą ofiarowujemy w różnych intencjach przez świętych! Przez życie nie idziemy sami, ale w ich towarzystwie. Czekają na...

Skomentuj artykuł

W Białymstoku modlą się tak od 88 lat. Czym jest Nowenna Opieki?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.