W Birmie nadal trudna sytuacja. Junta prześladuje kościoły i księży

W Birmie nadal trudna sytuacja. Junta prześladuje kościoły i księży
Fot. Union of Catholic Asian News / Youtube
KAI /kb

Kościół katolicki w Birmie znalazł się na celowniku tamtejszej junty. We wschodniej części kraju artyleria wojskowa ostrzelała już osiem kościołów katolickich, część z nich zrujnowano, poinformował portal „Myanmar Now”.

„Oni wiedzą, że są u nas ludzie starsi, dzieci i kobiety. Czasami nie wiem już, co im powiedzieć. To są po prostu zaplanowane działania, prowadzone z premedytacją”, powiedział „Myanmar Now” ksiądz z Kaja, który brał udział w rozmowach z przedstawicielami armii.

Kościoły w Kaja i Szan zapewniają schronienie ludziom, którzy uciekli przed wojną między armią a etnicznymi milicjami.

Tymczasem w archidiecezji Mandalaj w środkowej Mjanmie armia uwolniła sześciu młodych księży. Katoliccy duchowni zostali aresztowani podczas ataku wojska na kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Chan Thar w niedzielę i byli przetrzymywani przez 15 godzin, poinformował azjatycki serwis informacyjny Ucanews.

DEON.PL POLECA

Po wcześniejszym przeszukaniu buddyjskiej świątyni w poszukiwaniu przeciwników reżimu, siły bezpieczeństwa wjechały do Chan Thar na jedenastu wojskowych ciężarówkach.

Ucanews donosi również o aresztowaniu księdza w diecezji Banmaw w stanie Kaczin na północy kraju. Został zwolniony po czterech dniach dzięki interwencji biskupa Raymonda Sumluta Gama. W Kaczin, jak podaje Ucanews, kilka kościołów było również celem ataków wojska, a co najmniej pięć kościołów zostało przeszukanych przez żołnierzy w diecezji Pathein w delcie rzeki Irrawaddy na południu kraju.

W stanach Kaja, Karen, Szan, Kaczin i Czin armia prowadzi wojnę na wielu frontach przeciwko milicjom mniejszości etnicznych zwanych „etnicznymi organizacjami zbrojnymi”, które przyłączyły się do oporu przeciwko dyktaturze wojskowej. Według szacunków ONZ, w regionach objętych wojną domową uciekło łącznie ponad 200 000 osób.

Z wyjątkiem Szan, chrześcijanie stanowią od 40 do 80 procent ludności w tych regionach. W innych częściach Mjanmy powstały agresywne grupy podziemne, które walczą z juntą, stosując taktykę partyzancką.

Źródło: KAI kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
John L. Allen JR.

Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. 80% wszystkich działań skierowanych przeciwko religii wymierzona jest właśnie w chrześcijan.

Prześladowania to nie tylko okrucieństwa, których dopuszcza się tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku.

Od Indii...

Skomentuj artykuł

W Birmie nadal trudna sytuacja. Junta prześladuje kościoły i księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.