W czasie Synodu Biskupów młodzi będą modlić się w "swoim" centrum przy Watykanie

W czasie Synodu Biskupów młodzi będą modlić się w "swoim" centrum przy Watykanie
(fot. Marcin Kadziolka / Shutterstock.com)
KAI / pk

W czasie Synodu Biskupów młodzież z całego świata jest zaproszona do wspólnej modlitwy Centro San Lorenzo - rzymskim miejscu spotkań i modlitwy zainicjowanym przez św. Jana Pawła II w 1983 r., które rozpoczyna nowy etap działalności.

Od października opiekę nad tym miejscem przejęła Wspólnota Shalom, która zachęca, by młodzi odwiedzali to miejsce zwłaszcza w czasie Synodu Biskupów.

Czytaj "Instrumentum laboris" Synodu nt. młodzieży [CAŁY DOKUMENT] >>

Przez cały październik, młodzi ze wszystkich krajów zaproszeni są do modlitwy w Centro San Lorenzo w intencji przebiegu i owoców rozpoczynającego się dziś Synodu Biskupów nt. "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania". W Centrum, położonym tuż przy Watykanie, każdego dnia trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w godz. 9.00 - 17.30, a o godz. 18.00 odprawiana będzie Msza św. Młodzi zaproszeni są też do proponowania swoich inicjatyw. Ponadto w dwie soboty: 20 i 27 października w centrum odbędą się międzynarodowe spotkania, najprawdopodobniej z udziałem uczestników Synodu Biskupów.

W poniedziałek działalność Centro San Lorenzo pod kierunkiem międzynarodowej katolickiej Wspólnoty Shalom zainaugurowano Mszą św., której przewodniczył kard. Kevin Farrel, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. W homilii hierarcha przypomniał o misji tego miejsca, powstałego jako wyraz troski Jana Pawła II o młodzież.

- W waszym życiu prywatnym, w waszym życiu wiary, we wszystkich działaniach podejmowanych w tym centrum, uczcie się bycia ubogimi w samych sobie i uczcie się napełniania Chrystusem, Jego Duchem, Jego Słowami, Jego odczuciami i Jego pełnym współczucia spojrzeniem dla każdego stworzenia - zachęcał. Zwracał uwagę, że główną misją posługującej w centrum młodzieży jest otwartość na przyjęcie i wysłuchanie każdego młodego człowieka, który zawita do centrum i zaproszenie go do spotkania z Bogiem.

- Chodzi o to by mieć prawdziwego ducha misyjnego! Każdy, kto pracuje z młodymi, potrzebuje tego ducha. Świat młodzieży jest wyjątkową przestrzenią misyjną, ponieważ wymaga zdolności do wyjścia na spotkanie osób różnych od nas, które wydają się dalekie od Boga, wymaga do zdolności prostego i skutecznego niesienia Ewangelii, do bycia jej wiarygodnymi głosicielami zdolności do współangażowania innych - mówił kard. Farrell.

Z kolei nowy duszpasterz Centro San Lorenzo, ks. Cristiano Pinheiro, Brazylijczyk ze Wspólnoty Shalom zapewnił, że miejce to będzie zawsze otwarte dla młodych ludzi ze wszystkich stron świata, ich pomysłów i inicjatyw, aby czuli się jego gospodarzami i, zgodnie z wolą Jana Pawła II, mieli swój dom w Rzymie. Centro San Lorenzo powstało jako odpowiedź na prośbę Jana Pawła II, by młodzi katolicy i ci, ktόrzy chcą poznać Kościόł, mieli w Rzymie "swoje" miejsce, a także przestrzeń do ktόrej zaproszą rόwieśnikόw. Jego działaność została zainaugurowana 13 marca 1983 r. W sąsiedztwie Watykanu przy via Pfeiffer 24, gdzie znajduje się do dziś. Jego historia łączy się też z pierwszym spotkaniem papieża z młodymi z całego świata, w Niedzielę Palmową 1984 r., ktόre dało początek Światowym Dniom Młodzieży. Samo centrum jest miejscem, w ktόrym do dziś przechowywane są symbole ŚDM: krzyż i ikona Maryi Salus Populi Romani - Opiekunki Ludu Rzymskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W czasie Synodu Biskupów młodzi będą modlić się w "swoim" centrum przy Watykanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.