W czasie szczytu NATO - szczyt ubogich

W czasie szczytu NATO - szczyt ubogich
Jean Vanier z podopiecznymi (fot. larchebognor / Foter.com / CC BY-NC-ND)
ml

Na początku lipca br. odbędzie się w Polsce nie tylko szczyt NATO. W tych samych dniach spotyka się w Konstancinie pod Warszawą międzynarodowa Rada Koordynatorów chrześcijańskiego ruchu "Wiara i Światło" skupionego wokół osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin.

Uczestnicy spotkania to koordynatorzy 52 prowincji ruchu z całego świata. W spotkaniu Rady Koordynatorów weźmie udział około 115 osób. Przyjadą one m.in. z takich krajów jak: Rwanda, Mauritius, Peru, Kanada, USA, Szwecja, Brazylia, Malezja, Liban, Egipt, Syria, Anglia, Ukraina, Litwa, Węgry, Francja, Hiszpania. Konferencje będą tłumaczone na 4 języki: hiszpański, francuski, angielski i polski.

Spotkanie ma wymiar ekumeniczny, gdyż duchowość "Wiary i Światła" okazała się ważna i potrzebna także poza Kościołem rzymskokatolickim, wewnątrz którego ruch się narodził. Do Polski przyjadą duchowni m.in. z Kościołów: koptyjskiego, greckokatolickiego, luterańskiego, anglikańskiego, metodystycznego z Cypru, Egiptu, Walii, Anglii, Norwegii, USA.

Jak mówi Joanna Koczot, wicekoordynator międzynarodowy Ruchu "Wiara i Światło": "To czas formacyjny, ale także czas rozeznania. Będziemy na nowo odkrywać naszą tożsamość i wsłuchiwać się w Boży głos: dokąd jesteśmy dzisiaj prowadzeni, jaką mamy misję do spełnienia w świecie jako cały ruch".

Wieczorem w środę, 6 lipca 2016 r., przewidziane jest otwarte świętowanie z udziałem przedstawicieli polskich wspólnot ruchu.

DEON.PL POLECA

Współzałożycielami Ruchu "Wiara i Światło" są Jean Vanier i Marie-Hélène Mathieu. Ruch powstał podczas pielgrzymki  do Lourdes w roku 1971, która miała być odpowiedzią  na odrzucenie, którego wówczas w Kościele doznawali ludzie z upośledzeniem umysłowym. Wspólnoty ruchu gromadzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciół.

Powołaniem wspólnot jest odkrywanie ewangelicznej misji, jaka została powierzona człowiekowi ubogiemu i słabemu w Kościele oraz w społeczeństwie. Obecnie w życiu wspólnot ruchu "Wiara i Światło" uczestniczy ok. 50 tys. osób w 81 krajach świata. W Polsce ruch jest obecny od roku 1978. Obecnie spotykają się w naszym kraju 92 wspólnoty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W czasie szczytu NATO - szczyt ubogich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.