Bp Ciereszko do wspólnot "Wiara i Światło": podążajcie drogą Błogosławieństw!

Bp Ciereszko do wspólnot "Wiara i Światło": podążajcie drogą Błogosławieństw!
(fot. youtube.com / salve.tv)
KAI / kk

Podążajcie drogą ewangelicznych Błogosławieństw, bo waszą misją jest przemiana świata w ten właśnie sposób - mówił bp Henryk Ciereszko do przedstawicieli 90 polskich wspólnot "Wiara i Światło", zgromadzonych w Kalwarii Zebrzydowskiej na jubileuszu 40-lecia ruchu w Polsce.

"Wiara i Światło" jest międzynarodowym, chrześcijańskim ruchem, skupiającym ludzi z upośledzeniem umysłowym, ich rodziny i przyjaciół.

W swej homilii bp Ciereszko zaznaczył, że wspólnoty "Wiara i Światło", koncentrujące się wokół ludzi niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo, są "tą cząstką Kościoła, która jest szczególnie ważna ze względu na to, że skupia ludzi najuboższych, ciężko doświadczonych, a nierzadko odrzucanych przez świat".

"My tymczasem poznajemy Boga w Chrystusie, który jest bliski każdemu z nas, a szczególnie osobom najsłabszym" - dodał i przypomniał, że to właśnie "Jezus uczy nas jak przygarniać każdego potrzebującego". Podkreślił, że misją ruchu "Wiara i Światło" jest dawanie świadectwa tej miłosiernej miłości Boga, która dla każdego z nas jest ratunkiem i zdolna jest do pokojowej przemiany otaczającego świata.

DEON.PL POLECA

Kaznodzieja podkreślił, że drogą wspólnot "Wiara i Światło" jest droga ewangelicznych błogosławieństw i zachęcił do podążania właśnie nią. Zwrócił uwagę, że w doskonały sposób ukazuje ją papież Franciszek w swej najnowszej adhortacji "Gaudete et exsultate", przypominając, że świętość nie jest niczym innym jak właśnie realizacją ośmiu błogosławieństw. Przyznał, że do świętości realizowanej w taki właśnie sposób powołani są absolutnie wszyscy, niezależnie od niepełnosprawności czy stopnia upośledzenia.

A nawiązując do obchodzonego właśnie 40-lecia wspólnot "Wiara i Światło", bp Ciereszko stwierdził, że należy dziękować za to, co ruch ten dokonał w sferze nie tylko pomocy, ale przede wszystkim na rzecz pozytywnego postrzegania ludzi upośledzonych w społeczeństwie jak i w Kościele. Przypomniał, że dzięki świadectwu ruchu, promującego wartość takich osób i ukazującego ich różnorodne dary i zdolności, zmienił się sposób ich postrzegania i w coraz większym stopniu są oni integrowani w społeczeństwie.

"Śpiewajmy pieśń uwielbienia i wdzięczności za 40 lat działania "Wiary i Światła" w Polsce" - zakończył.

Uroczystą Mszę św. z okazji 40-lecia ruchu "Wiara i Światło" w Polsce sprawowało kilkudziesięciu kapłanów będącymi kapelanami wspólnot w różnych regionach Polski. Wśród nich obecny był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który w 1981 r. był twórczą pierwszych wspólnot tego ruchu w Krakowie.

Eucharystia sprawowana była przy ołtarzu polowym przed sanktuarium, w obecności wyniesionego na zewnątrz cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Bp Henryk Ciereszko jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. ruchu "Wiara i Światło". 1400 wspólnot "Wiara i Światło" jest dziś obecna w 85- krajach świata. W Polsce działa 90 wspólnot.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Ciereszko do wspólnot "Wiara i Światło": podążajcie drogą Błogosławieństw!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.