W Częstochowie o Ewangelii i ekonomii

KAI / drr

Zarządzanie projektami unijnymi przez prawne podmioty kościelne, pisanie biznes planu, inwestowanie oszczędności, podstawy systemu podatkowego, etyka w biznesie, to niektóre z tematów, z którymi zapoznali się uczestnicy szkoleń z zakresu makro i mikroekonomii dla przedstawicieli i współpracowników instytucji kościelnych archidiecezji częstochowskiej, które odbywały się w dniach 9 listopada - 1 grudnia w Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

Szkolenia z cyklu „Ewangelia i ekonomia” zorganizował Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie przy współfinansowaniu Narodowego Banku Polskiego. Szkolenia prowadzili specjaliści z zakresu bankowości, ubezpieczeń społecznych, biznesu, etyki biznesu.

42 uczestników szkoleń, duchownych i świeckich, w ciągu 45 godzin wykładów dowiedziało się m. in. jak wziąć najlepszy kredyt, jak napisać biznes plan, jak wyglądają ubezpieczenia społeczne w praktyce, jak porównywać i wyliczać koszty kredytów. -

DEON.PL POLECA

To jest dzisiaj bardzo ważna forma edukacji potrzebna osobom duchownym - podkreślił na konferencji prasowej Bartosz Łuczywo z Oddziału katowickiego Narodowego Banku Polskiego.

Ks. dr Andrzej Kuliberda, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej zaznaczył, że „takie szkolenia bardzo potrzebne są osobom, które na poziomie diecezji odpowiadają za zarządzanie instytucjami i dobrami Kościoła”. -

Takie szkolenia sprawiają, że osoby duchowne mogą zapytać o to co jest w danym momencie najważniejsze. Co więcej mają większą świadomość jak pewne problemy rozwiązać, czy też do kogo się zwrócić. Wielokrotnie nadal zwracają się o poradę już po zakończonych szkoleniach. Taki stały kontakt jest bardzo cenny- dodała Jolanta Workowska koordynator projektu.

Natomiast Adam Workowski z Instytutu Myśli Józefa Tischnera zwrócił uwagę na to, że bardzo często istnieje dylemat wśród osób duchownych jak pogodzić Ewangelię ze światem biznesu i ekonomii. - Dlatego takie szkolenia mogą pomóc w jakimś stopniu zmierzyć się z takim dylematem - zauważył.

Początki szkoleń „Ewangelia i ekonomia” sięgają roku 2008, gdy w archidiecezji krakowskiej został przeprowadzony pierwszy pilotażowy taki projekt. Jak do tej pory z projektu Instytutu Myśli Józefa Tischnera i NBP skorzystało 9 diecezji w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Częstochowie o Ewangelii i ekonomii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.