W Częstochowie o Ewangelii i ekonomii

KAI / drr

Zarządzanie projektami unijnymi przez prawne podmioty kościelne, pisanie biznes planu, inwestowanie oszczędności, podstawy systemu podatkowego, etyka w biznesie, to niektóre z tematów, z którymi zapoznali się uczestnicy szkoleń z zakresu makro i mikroekonomii dla przedstawicieli i współpracowników instytucji kościelnych archidiecezji częstochowskiej, które odbywały się w dniach 9 listopada - 1 grudnia w Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

Szkolenia z cyklu „Ewangelia i ekonomia” zorganizował Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie przy współfinansowaniu Narodowego Banku Polskiego. Szkolenia prowadzili specjaliści z zakresu bankowości, ubezpieczeń społecznych, biznesu, etyki biznesu.

42 uczestników szkoleń, duchownych i świeckich, w ciągu 45 godzin wykładów dowiedziało się m. in. jak wziąć najlepszy kredyt, jak napisać biznes plan, jak wyglądają ubezpieczenia społeczne w praktyce, jak porównywać i wyliczać koszty kredytów. -

To jest dzisiaj bardzo ważna forma edukacji potrzebna osobom duchownym - podkreślił na konferencji prasowej Bartosz Łuczywo z Oddziału katowickiego Narodowego Banku Polskiego.

DEON.PL POLECA

Ks. dr Andrzej Kuliberda, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej zaznaczył, że „takie szkolenia bardzo potrzebne są osobom, które na poziomie diecezji odpowiadają za zarządzanie instytucjami i dobrami Kościoła”. -

Takie szkolenia sprawiają, że osoby duchowne mogą zapytać o to co jest w danym momencie najważniejsze. Co więcej mają większą świadomość jak pewne problemy rozwiązać, czy też do kogo się zwrócić. Wielokrotnie nadal zwracają się o poradę już po zakończonych szkoleniach. Taki stały kontakt jest bardzo cenny- dodała Jolanta Workowska koordynator projektu.

Natomiast Adam Workowski z Instytutu Myśli Józefa Tischnera zwrócił uwagę na to, że bardzo często istnieje dylemat wśród osób duchownych jak pogodzić Ewangelię ze światem biznesu i ekonomii. - Dlatego takie szkolenia mogą pomóc w jakimś stopniu zmierzyć się z takim dylematem - zauważył.

Początki szkoleń „Ewangelia i ekonomia” sięgają roku 2008, gdy w archidiecezji krakowskiej został przeprowadzony pierwszy pilotażowy taki projekt. Jak do tej pory z projektu Instytutu Myśli Józefa Tischnera i NBP skorzystało 9 diecezji w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Częstochowie o Ewangelii i ekonomii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.