W dniach 22-26 czerwca odbędzie się X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

W dniach 22-26 czerwca odbędzie się X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie
Papież Franciszek (Fot. Grzegorz Galazka)
PAP/dm

W dniach 22-26 czerwca w Rzymie odbędzie się X Światowe Spotkanie Rodzin. Zorganizowane zostanie z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii i po raz pierwszy, jak wcześniej ogłosił papież Franciszek, w nowej formule. Spotkanie będzie się odbywać zarówno w Rzymie, jak i w Kościołach lokalnych.

„Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości” - to hasło zlotu katolickich rodzin z całego świata, którego program przedstawiono we wtorek w Watykanie.

Papież Franciszek przywita się z uczestnikami spotkania 22 czerwca po południu w Auli Pawła VI, a w sobotę 25 czerwca odprawi mszę na placu Świętego Piotra.

W kolejnych dniach tego wydarzenia odbędą się: Festiwal Rodzin, Kongres Duszpasterski, konferencje na temat życia rodzin katolickich, zadań rodziców, miłości małżeńskiej, opieki duchowej.

Wcześniej w specjalnym orędziu papież ogłosił, że Światowe Spotkanie Rodzin, pierwsze od początku pandemii, będzie miało nową formułę, to znaczy powszechny charakter, „sprzyjający zaangażowaniu wspólnot diecezjalnych z całego świata”.

DEON.PL POLECA

- W tych samych dniach każda diecezja będzie mogła stać się ośrodkiem lokalnego spotkania dla swoich rodzin i wspólnot. W ten sposób każdy będzie mógł uczestniczyć, nawet ci, którzy nie będą mogli przybyć do Rzymu - wyjaśnił Franciszek.

Zachęcił wszystkie wspólnoty diecezjalne, by planowały inicjatywy związane z tematem spotkania.

- Proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni, kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie - dodał papież.

Światowe Spotkania Rodzin zainicjował święty Jan Paweł II. Pierwsze odbyło się w Rzymie w 1994 roku pod hasłem „Rodzina sercem cywilizacji miłości”. Przybyło wtedy około 200 tysięcy osób ze 130 krajów. Poprzednie, IX spotkanie, z udziałem Franciszka, miało miejsce w Dublinie w Irlandii w 2018 roku.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W dniach 22-26 czerwca odbędzie się X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.