W Jerozolimie odbywa się forum trzech religii

W Jerozolimie odbywa się forum trzech religii
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / psd

Pod hasłem "Jerozolima a religie monoteistyczne: symbole, postawy, rzeczywistość" w Papieskim Instytucie Notre Dame w Jerozolimie trwa forum międzyreligijne z udziałem wyznawców judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Odbywa się ono w ramach szkoły letniej zorganizowanej przez rzymski Uniwersytet Europejski pod hasłem "Żywa historia: Izrael i Terytoria Palestyńskie".

Wśród uczestników forum są m.in. przewodniczący Międzynarodowej Rady Chrześcijan, izraelski rabin David Rosen, zaangażowany w dialog chrześcijańsko-żydowski już od czasów pontyfikatu Jana Pawła II, czy palestyński filozof Sari Nusseibeh z jerozolimskiego Uniwersytetu al-Quds. "Cele forum to ułatwienie skonfrontowania różniących się między sobą wizji, jak też wspieranie formacji młodych ludzi w perspektywie dialogu i znajomości dzielących ich różnic" - powiedziała jego koordynatorka prof. Renata Salvarini, wykładowczyni historii chrześcijaństwa na Uniwersytecie Europejskim w Rzymie.

Znaczenie, jakie ma to spotkanie dla wyznawców trzech religii monoteistycznych, wskazał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton.

"Każda z tych trzech społeczności ma własną wizję historii i związana jest z konkretnymi miejscami. Symbolicznym przypadkiem jest na przykład Wzgórze Świątynne, będące równocześnie Wzgórzem Meczetów. W wizji muzułmańskiej stanowi ono trzecie co do ważności miejsce święte islamu, ale według wizji żydowskiej wznosiła się tam świątynia jerozolimska, a zatem jest to najświętsze miejsce w dziejach judaizmu. Dla chrześcijan Jerozolima to przede wszystkim Grób Pański i Kalwaria. A zatem wizjami poszczególnych społeczności trzeba się jakoś dzielić, aby wyjść ze swoistego przekonania, że ma się wyłączne prawa albo monopol na historię tego miasta czy jego kulturę. W tej perspektywie religie monoteistyczne z ich symbolami, postawami, a także konkretnym życiem, jakie prowadzą, mogą wnieść zasadniczy wkład i są do tego wezwane" - stwierdził o. Patton.

Podkreślił ponadto, że oprócz przedsięwzięć na wysokim poziomie naukowym ważne są też inicjatywy kulturalne szczebla bardziej podstawowego. Jako przykład wymienił otwarty przez franciszkanów w Jerozolimie dział multimedialny Muzeum Ziemi Świętej w klasztorze Biczowania przy Drodze Krzyżowej. Zwrócił uwagę, że zwiedzające je wycieczki szkolne są w większości muzułmańskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Jerozolimie odbywa się forum trzech religii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

W Jerozolimie odbywa się forum trzech religii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.