W Kazachstanie powstaje nowy obraz Maryi. Każdy jego detal ma znaczenie
W Kazachstanie powstaje niezwykły wizerunek Maryi, która trzyma na rękach małego Jezusa. Obraz zostanie umieszczony w jedynym sanktuarium Maryjnym w Kazachstanie i prawdopodobnie pobłogosławiony przez papieża Franciszka.
Maryja przedstawiona na wizerunku ma kazachskie rysy twarzy i wzrok skierowany nieco w bok. Jak informuje portal Opoka, jest to oznaka skromności, która jest bardzo ważna w kazachskiej kulturze. Trzymany przez Maryję Jezus ma na sobie ubranie dorosłego mężczyzny - rzymską tunikę, która jest zapowiedzią Jego przyszłej śmierci.
Obraz maluje ceniony w Kazachstanie artysta, który o swoim dziele mówi tak:
"Kazachskie zdobienia, podobnie jak wszystkie inne na całym świecie, mają swoją własną symbolikę. Nimb jest wykonany w formie gwiazdy. Z jednej strony jest kwiat, z drugiej gwiazda, a z kolejnej część kazachskiego dywanu «Tuskeiz». Aureola Dzieciątka Jezus przyjmuje natomiast formę shanyrak, godła Kazachstanu, wpisanego w krzyż jako znak powszechności zbawienia" - cytuje artystę portal Opoka.
Papież odwidzi Kazachstan w dniach 13-15 września. Jego pielgrzymka będzie się obywać pod hasłem "Posłańcy pokoju i jedności". Będzie to jego 38. podróż zagraniczna Franciszka i ograniczy się tylko wizyty w stolicy kraju - Nur-Sułtanie. Papież weźmie udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii, na który ma przybyć niemal sto delegacji z 60 państw. Spotka się też z miejscowymi katolikami - "małym Kościołem na stepie".
Skomentuj artykuł