W Kościele anglikańskim 9-letnie dzieci będą udzielać komunii

W Kościele anglikańskim 9-letnie dzieci będą udzielać komunii
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI/rj

Dzieci w wieku co najmniej 9 lat będą mogły udzielać komunii w Kościele Anglii (anglikańskim). Decyzję w tej sprawie podjęto, mimo zastrzeżeń Komisji Liturgicznej, na posiedzeniu Synodu Generalnego Kościoła w ub. tygodniu. Poinformował o tym angielski tygodnik katolicki "The Tablet".

Przypomniał, że zaczęto o tym mówić już trzy lata temu, a szczególnie silne poparcie myśl ta znalazła w tych środowiskach anglikańskich, które widzą w takim rozwiązaniu włączenie najmłodszych ochrzczonych "w pełnię Ciała Chrystusowego". Niektórzy twierdzą wręcz, że może to jeszcze bardziej unaocznić istotę komunii jako "wspólnej uczty".

Obrady synodalne były poświęcone głównie tematyce sprawiedliwości w dziedzinie środowiska naturalnego, dość szybko jednak pojawiła się także wspomniana sprawa większego udziału dzieci i ogółu wiernych w życiu Kościoła. Postanowiono dopuścić je do udzielania komunii św. głównie swym rówieśnikom, podkreślając w ten sposób ich rolę w Kościele.

Pewne zastrzeżenia zgłosiła Komisja Liturgiczna Kościoła Anglii, uważając, że dzieci będą udzielać komunii pod dwiema postaciami (tak to praktykują anglikanie), a więc nie tylko hostię, ale także wino, przed osiągnięciem wieku, gdy formalnie mogą pić alkohol. Wyrażano też obawy, że dzieci, zwłaszcza te drobniejsze, mogą nie udźwignąć kielicha i mogą rozlać konsekrowane wino.

Synod opowiedział się również za udzieleniem takiego zezwolenia wszystkim pozostałym wiernym - oczywiście po odpowiednim przygotowaniu - nawet jeśli nie przyjęli jeszcze konfirmacji (bierzmowania).

Dotychczas Kościół anglikański upoważniał do udzielania komunii, poza księżmi, świeckich konfirmowanych i upoważnionych do tego przez biskupa. Dzieci mogły przyjmować komunię bez konfirmacji, w wieku 10 lat. Nowe przepisy stanowią, że każdy, kto "regularnie praktykuje", może być szafarzem tego sakramentu.

Przedstawiciel Rady Młodych Synodu Kościoła Anglii - Elliot Swattridge przypomniał, że Jezus, sprawując pierwszą Eucharystię w czasie Ostatniej Wieczerzy, powiedział jedynie: "To czyńcie na moją pamiątkę", nie wspominał natomiast o tym, że mają to czynić wyłącznie osoby wyświęcone lub powyżej 18. roku życia.

Jezus również krytykował uczniów, że nie dopuszczali do Niego dzieci, a przecież zapewnił, że to ich jest Królestwo Boże. - Jeśli rzeczywiście należy ono szczególnie do dzieci, to z pewnością są one bardziej niż ktokolwiek inny uprawnione do udzielania komunii - oświadczył młody anglikanin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Kościele anglikańskim 9-letnie dzieci będą udzielać komunii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.