"W Kościele zapomnieliśmy o sile kerygmatu"

"W Kościele zapomnieliśmy o sile kerygmatu"
(fot. disciplesofjesus.org.mt)
KAI / mm

"W Kościele katolickim zapomnieliśmy o sile kerygmatu, bardzo mocno podkreślając katechezę" - zauważył podczas wczorajszego spotkania w Poznaniu José Prado Flores, świecki ewangelizator, twórca szkół nowej ewangelizacji z Meksyku. Słuchało go ponad tysiąc osób zgromadzonych w największym poznańskim kościele pw. Nawiedzenia NMP.

Poznańskie spotkanie poświęcone było ożywieniu parafii, temu jak uczynić ją miejscem nowej ewangelizacji i sprawić, aby stała się ona naprawdę żywą wspólnotą. Przybyły na nie osoby zaangażowane na różnych płaszczyznach w parafiach, kapłani, osoby konsekrowane i klerycy, w tym grupy zorganizowane z Poznania, Płocka, Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry, Leszna, Ostrowa Wlkp., Śremu i Czarnkowa.

Katechezę podczas nabożeństwa słowa Bożego, w czasie którego modlono się o ducha ewangelizacji w polskich parafiach, wygłosił José Prado Flores. Podkreślił on, że pierwszym zadaniem stojącym przed Kościołem jest ewangelizacja tych, którzy są już ochrzczeni. W Kościele bowiem, jak zaznaczył, często posługują w rozmaity sposób ci, którzy tak naprawdę sami nie poznali jeszcze Jezusa w swoim życiu.

"Słowo «poznać» jest w języku hebrajskim słowem bardzo mocnym. Oznacza ono relację głębokiej miłości. To nie jest relacja intelektualna, nie tylko czysta świadomość, ale to głęboka relacja w sercu" - wyjaśniał ewangelizator.

Dzieląc się doświadczeniami ze swojej 40-letniej posługi ewangelizacyjnej przyznał, że odwiedził ponad 50 krajów i na podstawie swoich obserwacji może powiedzieć, że katolicy w Polsce mają w sobie wielki potencjał, który mogą owocnie wykorzystać w dziele ewangelizacji.

"Wy, Polacy jesteście uprzywilejowani, bo tu, w waszym kraju, jeszcze czuje się żywy Kościół" - stwierdził José Prado Flores dodając jednak, że aby ewangelizować innych, wszyscy musimy zostać najpierw sami zewangelizowani.

"W Kościele na świecie zgubiliśmy siłę ewangelizującą pierwszego głoszenia, to, co nazywa się kerygmatem. Dlatego dzisiaj stoi przed nami wezwanie, żeby odzyskać to pierwsze głoszenie. W Kościele katolickim zapomnieliśmy bowiem o sile kerygmatu, bardzo mocno podkreślając katechezę" - podkreślił José Prado Flores dopowiadając, że oczywiście katecheza jest bardzo ważna, ale dopiero na późniejszym etapie.

Ewangelizator z Meksyku przybliżył też cechy nowej ewangelizacji, która, jego zdaniem, powinna być kerygmatyczna, biblijna, charyzmatyczna i liturgiczna. "Ewangelizowanie to nie jest rzeczownik, nad którym można czynić refleksję teologiczną. To jest czasownik, który mówi o czynieniu Chrystusa obecnym w świecie" - tłumaczył Flores, pytając polskich katolików czy mają odwagę podjąć dzieło nowej ewangelizacji.

"Czy mamy odwagę iść tą profetyczną drogą zapowiedzianą przez Jana Pawła II? Czy też chcemy tylko pozmieniać niektóre punkty w naszym życiu? To jest dzisiaj wezwanie dla nas, bowiem jedyną odpowiedzią dla tego świata jest Jezus Chrystus umarły i zmartwychwstały, Ten, który żyje i chce dzielić swoje życie z nami" - przekonywał w Poznaniu twórca szkół nowej ewangelizacji.

Spotkanie to stanowiło także swoiste przygotowanie do realizacji nowego Ogólnopolskiego Programu Duszpasterskiego rozpoczynającego się od pierwszej niedzieli Adwentu pod hasłem "Wierzę w Syna Bożego". Jednym z jego priorytetów uczyniono ewangelizację, w tym m.in. przeprowadzenie rekolekcji kerygmatycznych w parafiach.

Przypomniał o tym, kierując swoje słowo do zebranych metropolita poznański abp Stanisław Gądecki - podkreślił, że Kościół w Polsce przez najbliższe 4 lata przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski zamierza wzmocnić pierwszą tożsamość chrzcielną w człowieku, obierając kierunek kerygmatyczny.

"Chcemy przejść przez te pierwsze, podstawowe prawdy w całym Kościele w Polsce tak, żeby rzeczywiście przyczyniły się one do jego odnowy. To jest jednak rzecz o tyle kłopotliwa, że najpierw potrzeba, aby całe duchowieństwo zrozumiało, czym jest kerygmat, a potem oczywiście także i włączyło się w jego głoszenie" - zaznaczył przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Po katechezie wygłoszonej przez José Prado Floresa uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać także świadectw, które pokazywały, że jeśli tylko duszpasterz i członkowie danej wspólnoty odkryją żywego Jezusa, to możliwe jest ożywienie całej wspólnoty, niezależnie od tego czy jest to mała, czy duża parafia.

Swoim świadectwem podzielił się m.in. ks. Maksymilian Kamza, proboszcz niewielkiej parafii w Boruszynie k. Czarnkowa, który zajął drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu Proboszcz Roku organizowanego przez KAI. Wyznał on, że przełomowym momentem w jego życiu były rekolekcje ignacjańskie, na które wybrał się po śmierci bł. Jana Pawła II.

"Kiedy wróciłem po nich do parafii, na moim pierwszym spotkaniu z grupą duszpasterską dałem świadectwo o tym, jak odkryłem na rekolekcjach Boga i poprosiłem, aby każdy z jej członków chociaż jeden raz pojechała na rekolekcje ignacjańskie" - opowiadał ks. Kamza dodając, że wielu z nich odpowiedziało na jego prośbę. Do dziś w rekolekcjach tych uczestniczyło 48 osób z tej dwutysięcznej parafii. Proboszcz z Boruszyna przyznał też, że niezwykle owocne było wprowadzenie do jego parafii kursów nowej ewangelizacji, które dały początek wielu nowym inicjatywom.

Z kolei ks. dr Waldemar Szlachetka, duchowy opiekun Szkoły Nowej Ewangelizacji "Wspólnota Św. Barnaby", a jednocześnie proboszcz jednej z poznańskich parafii zauważył, że w działalności wielu parafii brakuje osobistego doświadczenia życia z Chrystusem, a co za tym idzie, wielkiego pragnienia służby w tych wspólnotach.

"Wydaje mi się, że dopóki różne wspólnoty parafialne, w tym Parafialne Rady Duszpasterskie, nie podejmą służby w taki rozumieniu, że jest ona owocem ich osobistego doświadczenia spotkania z Jezusem, to ich zaangażowanie nie pójdzie we właściwym kierunku" - stwierdził.

Organizatorami poznańskiego spotkania z José Prado Floresem były Wydział Duszpasterski i Referat ds. Ewangelizacji Kurii Metropolitalnej w Poznaniu oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji "Wspólnota Św. Barnaby".

W 1980 r. José Prado Flores (ur. w 1947 r.) założył w Meksyku Szkołę Ewangelizacji Świętego Andrzeja (SESA), która obejmuje dziś ok. 2 tys. szkół działających w ponad 80 krajach świata, w tym w Polsce. W zeszłym roku brał on udział w odbywającym się w Rzymie Synodzie Biskupów poświęconym nowej ewangelizacji.

Jest także autorem artykułów i książek dotyczących m.in. nowej ewangelizacji, które tłumaczone są na wiele języków świata. Jedną z nich, podsumowującą 40 lat jego doświadczenia ewangelizacyjnego pt. Nowi ewangelizatorzy dla nowej ewangelizacji, wydało właśnie Wydawnictwo Święty Wojciech.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"W Kościele zapomnieliśmy o sile kerygmatu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.