W Krakowie powstanie nowa cerkiew prawosławna, radni przekazali działkę

W Krakowie powstanie nowa cerkiew prawosławna, radni przekazali działkę
(fot. depositphotos.com)
Środa, 15:35
PAP / jb

W najbliższych kilku latach w Krakowie wybudowana zostanie nowa świątynia prawosławna. W środę radni zgodzili się przekazać parafii z 95 proc. bonifikatą niemal 33-arową działkę przy ulicy Wioślarskiej.

Parafia zapłaci 55 tys. 810 zł za grunt warty według rzeczoznawcy 1 mln 116 tys. zł.

Za przyjęciem uchwały głosowało 26 radnych, trzech wstrzymało się, jedna osoba była przeciw.

Z prośba o przekazanie działki pod budowę świątyni wystąpił do władz Krakowa prawosławny biskup łódzki i poznański Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Argumentował, że krakowska parafia dynamicznie się rozwija, głównie w związku z napływem do Polski Ukraińców, a świątynia w kamienicy przy ul. Szpitalnej w centrum Krakowa nie może pomieścić wszystkich wiernych.

Parafia Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny obejmuje swym zasięgiem całe województwo małopolskie (poza kilkoma powiatami).

W odpowiedzi na tę prośbę miasto przeanalizowało 1,7 tys. nieruchomości. Wybrano z nich te spełniające oczekiwania parafii oraz wymogi urbanistyczne i planowania przestrzennego. Ostatecznie wskazano działkę przy ul. Wioślarskiej, dobrze skomunikowaną z innymi dzielnicami.

"Jesteśmy bardzo wdzięczni i mówię to w imieniu prawosławnych mieszkańców Krakowa, bo spełnia się marzenie, żeby była w mieście wolno stojąca cerkiew" - powiedział dziennikarzom proboszcz parafii prawosławnej ks. Jarosław Antosiuk. Przypomniał, że w 1936 r. była podjęta decyzja o sfinansowaniu w Krakowie z budżetu państwa budowy cerkwi wojskowej dla kilku tysięcy mieszkających w mieście wojskowych.

Ks. Antosiuk mówił, że obecnie na cotygodniowe nabożeństwa przychodzi ok. 200-300 osób, a w Wielkanoc nawet kilka tysięcy wiernych. "Ukraińców w ostatnich latach przebywa, ale nasza parafia skupia nie tylko ich. Mamy w Krakowie wielką migrację ludzi wysoko wykwalifikowanych z różnych krajów, m.in. z Grecji, Gruzji, Białorusi, Rosji oraz studentów z Bułgarii czy Rumunii" - powiedział proboszcz.

Parafia chce zbudować niewielką świątynię, która pomieściłaby ok. 600 osób. Jak mówił proboszcz, nad wstępną koncepcją pracuje kilku krakowskich architektów - spośród przedstawionych przez nich pomysłów wybrany zostanie jeden. "Nie będziemy stawiać kolosów, ma to być obiekt zgrabny i jednoznacznie mówiący, że jest to cerkiew. Projekt będzie wykonywany tylko na nasze potrzeby" - mówił ks. Antosiuk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Krakowie powstanie nowa cerkiew prawosławna, radni przekazali działkę
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

W Krakowie powstanie nowa cerkiew prawosławna, radni przekazali działkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.