W Krakowie rozpoczęły się X Dni Tischnerowskie

KAI / psd

Międzynarodowa konferencja naukowa, dyskusje z udziałem wybitnych myślicieli: ks. prof. Tomasa Halika i prof. Charlesa Taylora, głośne czytanie eseju ks. Tischnera, multimedialny spektakl wykonany przez krakowskich poetów - to tylko niektóre z propozycji przygotowanych w ramach X Dni Tischnerowskich, które rozpoczęły się 22 kwietnia w Krakowie. Dni Tischnerowskie potrwają do 24 kwietnia.

Zupełnie nowym przedsięwzięciem tegorocznych Dni Tischnerowskich będzie międzynarodowa konferencja naukowa „Świat i wiara w godzinie przełomu”, w której udział wezmą goście specjalni obchodów: Charles Taylor, prof. filozofii i prawa na Northwestern University w Chicago, laureat Nagrody Templetona, a także stały uczestnik spotkań intelektualistów z Janem Pawłem II w Castel Gandalfo. Swój wykład wygłosi także ks. prof. Tomasz Halik, duszpasterz, rektor kościoła akademickiego Najświętszego Zbawiciela w Pradze, a także prof. socjologii, prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, angażujący się w inicjatywy na rzecz dialogu między religiami i kulturami.

„Po raz pierwszy w historii Dni Tischnerowskich odbędzie się międzynarodowa konferencja, w której udział weźmie tak wiele wybitnych naukowców, w tym roku nastawiamy się na wiele ciekawych i owocnych dyskusji” - opowiada Magdalena Radka, która jest odpowiedzialna za organizację tego wydarzenia. „Organizatorzy zadbali o to, by codziennie można było porozmawiać i wymienić się swoimi poglądami, by jak najwięcej było twórczych dyskusji” - dodaje.

Dni Tischnerowskie rozpoczęły się wczoraj o godz. 17.00 Mszą św. w intencji śp. ks. Józefa Tischnera odprawianą przez biskupa Tadeusza Pieronka w Kolegiacie św. Anny.

22 kwietnia w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpocznie się pierwsza część międzynarodowej konferencji naukowej „Świat i wiara w godzinie przełomu”. Tytuł eseju ks. Józefa Tischnera otwierającego książkę „Ksiądz na manowcach” będzie w tym roku hasłem przewodnim Dni Tischnerowskich.

Dziś, 23 kwietnia odbędzie się druga część konferencji naukowej „Świat i wiara w godzinie przełomu”. Tym razem temat „Drogi i bezdroża sekularyzacji” zainspirowany został nową książką kanadyjskiego filozofa Charlesa Taylora pod tytułem „Secular Age”. Dyskusję poprowadzi filozof prof. Aleksander Bobko.

Jak co roku głównym punktem Dni Tischnerowskich będzie wykład z cyklu „Colloquia Tischneriana”, który wygłosi gość specjalny obchodów - ks. prof. Tomasz Halik z Uniwersytetu Karola w Pradze, który w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego poprowadzi wykład pod tytułem „Solidarność pielgrzymów – chrześcijaństwo na dziedzińcu pogan”.

Po zakończeniu wykładu w tradycyjnej „Jaskini filozofów” dyskutować będą ks. prof. Halik oraz prof. Charles Taylor. Debatę poprowadzą Elżbieta Kot, Wojciech Bonowicz oraz Łukasz Tischner.

W sobotę, 24 kwietnia w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera odbędzie się Spotkanie Filozoficzne Młodych, podczas którego będzie można zobaczyć spektakl „Na ścieżkach Józka Szkolnego” w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Trzemeśni. Po nim rozpoczną się warsztaty filozoficzne z udziałem o. prof. Jana Andrzeja Kłoczowskiego i prof. Karola Tarnowskiego.

Na zakończenie Dni Tischnerowskich zaplanowano spektakl mulitimedialny, który po raz pierwszy znalazł się w programie obchodów. W sobotę o godz. 17.00 odbędzie się multimedialny spektakl „Poeci Tischnera” w którym udział wezmą Ewa Kaim, Monika Rasiewicz, Dorota Segda, Grzegorz Mielczanek, Jacek Romanowski, Jerzy Trela oraz Grzegorz Turnau.

Szczegółowy program X Dni Tischnerowskich można znaleźć na stronie www.tischner.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Krakowie rozpoczęły się X Dni Tischnerowskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.