W listopadzie święcenia kapłańskie na Wawelu. Skąd wziął się taki termin?

W listopadzie święcenia kapłańskie na Wawelu. Skąd wziął się taki termin?
Święcenia kapłańskie na Wawelu w maju 2023 roku. Źródło: YT / Archidiecezja Krakowska
diecezja.pl / mł

4 listopada 2023 roku w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski udzieli święceń kapłańskich diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej - czytamy na stronie archidiecezji krakowskiej. Skąd wziął się taki termin?  

Święcenia kapłańskie odbywają się zazwyczaj co roku w maju lub czerwcu, w zależności od diecezji. W archidiecezji krakowskiej w 2023 roku uroczystość święceń odbyła się 27 maja. Wtedy to siedmiu diakonów przyjęło sakrament święceń z rąk metropolity krakowskiego. 

DEON.PL POLECA
Jak przypomina rzecznik krakowskiej kurii, ks. Łukasz Michalczewski, już wtedy zapowiadano, że dwóch diakonów przyjmie święcenia w innym, jesiennym terminie. To właśnie oni zostaną wyświęceni w listopadzie. 

Skąd wzięło się to przesunięcie terminów? Ks. Michalczewski wyjaśnia, że uroczystość była zaplanowana już dawno, a inny termin dla dwóch diakonów z kończącego seminarium rocznika wynika z przyczyn formalnych, niezależnych od alumnów, a także z faktu, że abp Marek Jędraszewski przebywa w Rzymie jako uczestnik synodu o synodalności. Jak dodaje, rocznikowi koledzy diakonów mających przyjąć święcenia w listopadzie z powodzeniem posługują już na krakowskich parafiach, a dwaj przyszli neoprezbiterzy wkrótce do nich dołączą. 

DEON.PL POLECA

diecezja.pl / mł

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

W listopadzie święcenia kapłańskie na Wawelu. Skąd wziął się taki termin?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.