W najbliższą niedzielę okazja do odnowienia aktu zawierzenia się Chrystusowi Królowi

W najbliższą niedzielę okazja do odnowienia aktu zawierzenia się Chrystusowi Królowi
Fot. CC BY-SA 3.0 / commons.wikimedia.org
PAP / tk

W najbliższą niedzielę minie siedem lat od proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Delegat KEP ds. ruchów, grup, wspólnot i stowarzyszeń intronizacji Jezusa Chrystusa bp Stanisław Jamrozek zachęca, aby tego dnia na nowo zawierzyć Synowi Bożemu - Ojczyznę, rodziny i samych siebie.

W Kościele katolickim 26 listopada obchodzona będzie w tym roku uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W jej centrum jest przyjęcie Syna Bożego jako swojego króla, czyli wewnętrzna przemiana i nawrócenie do Boga zgodnie z wymaganiami Ewangelii.

W niedzielę, 19 listopada, minie 7 lat od proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Jego treść nawiązuje do ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza i jasnogórskich ślubów narodu Prymasa Tysiąclecia. Są w nim m.in. wezwania, by Chrystus królował "w naszych sercach, rodzinach, parafiach, środkach komunikacji społecznej, miejscach pracy, urzędach, miastach i wioskach".

W akcie naród zobowiązał się podporządkować Jezusowi wszystkie sfery życia osobistego i społecznego.

W związku z rocznicą, bp Jamrozek zachęca do odnowienia jubileuszowego aktu oraz do włączenia się w nowennę poprzedzającą obchodzoną w ostatnią niedzielę roku liturgicznego uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Nowenna zakończy się w sobotę, 25 listopada.

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana został proklamowany w krakowskich Łagiewnikach, z udziałem Episkopatu Polski i Prezydenta RP, 19 listopada 2016 r., w wigilię zakończenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Dzień później akt ten odmawiany był we wszystkich polskich kościołach podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata dla całego Kościoła ustanowił papież Pius XI encykliką "Quas primas" z 11 grudnia 1925 r., wydaną na zakończenie roku jubileuszowego 1600-lecia soboru nicejskiego. Papież polecił, aby we wszystkich kościołach tego dnia odmawiać "Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa" oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.

Początkowo uroczystość Chrystusa Króla obchodzono w ostatnią niedzielę października. Reforma Soboru Watykańskiego II przesunęła obchody na ostatnią niedzielę roku liturgicznego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i koniec w Jezusie Chrystusie. Obecnie uroczystość wieńczy rok liturgiczny.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Każdy z nas jest wezwany do tego, by zrozumieć, że gdy prosimy Pana o coś w modlitwie, nie powinniśmy oczekiwać, że spełni się natychmiast nasza wola, lecz powinniśmy raczej zdać się na wolę Ojca i...

Skomentuj artykuł

W najbliższą niedzielę okazja do odnowienia aktu zawierzenia się Chrystusowi Królowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.