W Oświęcimiu otwarto "Pomnik-Hospicjum"

KAI / drr

W Oświęcimiu otwarto 21 czerwca oficjalnie działalność " Pomnika-Hospicjum" - pierwszego w mieście i powiecie stacjonarnego hospicjum zbudowanego jako hołd dla ludzi, którzy ratowali więźniów KL Auschwitz-Birkenau. Pomysłodawcy przedsięwzięcia to byli więźniowie niemieckiego obozu zagłady, którzy nigdy nie zapomnieli, że często tylko dzięki pomocy oświęcimian przeżyli wojnę.

Czołowym inicjatorem budowy hospicjum jest aktor, reżyser i pisarz, August Kowalczyk, były więzień KL Auschwitz (nr obozowy 6804), przewodniczący rady Fundacji " Pomnik-Hospicjum". Dziś, witając zaproszonych gości, wśród których byli m.in. ministrowie zdrowia Niemiec Daniel Bahr i Polski Bartosz Arłukowicz, dyplomaci, przedstawiciele władz samorządowych i miejskich, Kowalczyk recytował wiersz nawiązujący do bolesnych wspomnień obozowych.

- Zrzucając z siebie obozowy pasiak, wracając do wolności, nie przestawaliśmy być dłużnikami ludzi mieszkających po drugiej stronie Soły, a więc mieszkańców Oświęcimia, to oni sprawili, że dotrwaliśmy do godziny wolności. Oni niekiedy skracali dni niewoli, organizując ucieczki, przerzuty do rodzinnych domów i do konspiracji, do oddziałów partyzanckich, do walki - podkreśla Kowalczyk w swojej deklaracji, towarzyszącej budowie hospicjum.

Helena Wisła, prezes zarządu fundacji przypomina, że dzięki powstaniu tego miejsca, ostatnie godziny życia ciężko chorego człowieka będą spokojnym przejściem na drugą stronę.

Obecny na uroczystości minister zdrowia Niemiec, Daniel Bahr oświadczył, że hospicjum "to miejsce, gdzie w sposób szczególny wyciąga się naukę z historii". - W tym bowiem miejscu, które symbolizuje najstraszliwsze niemieckie zbrodnie, ma być uczyniony widoczny znak szacunku dla życia, znak godnego traktowania ludzi na ostatnim etapie ich ziemskiego istnienia - podkreślił.

Hospicjum w Oświęcimiu funkcjonuje i przyjmuje pacjentów już od początku tego roku. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia obejmuje na razie 20 łóżek. Chorymi w hospicjum opiekuje się kilkanaście osób: lekarze, psychologowie i fizjoterapeuci i pielęgniarki.

Koszt budowy całego piętrowego obiektu to ponad 3,3 mln zł, z czego prawie 2 mln stanowiły środki unijne, około miliona środki własne, a prawie 350 tys. zł wyłożył na ten cel budżet państwa. Do pokrycia wkładu własnego wykorzystano środki przekazane przez wojewodę małopolskiego, rządy Japonii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec oraz szereg instytucji i osób prywatnych. Z podarowanych pieniędzy zakupiono też sprzęt specjalistyczny dla hospicjum.

Akt erekcyjny pod budowę oświęcimskiego hospicjum wmurowano 27 stycznia 2000 roku, w 55. rocznicę oswobodzenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Patronat nad Fundacją" Pomnika-Hospicjum", założoną przez Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem i Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej, przyjął a także został honorowym członkiem Rady Fundacji m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Oświęcimiu otwarto "Pomnik-Hospicjum"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.