Byli więźniowie KL Auschwitz protestują

Byli więźniowie KL Auschwitz protestują
(fot. wikipedia.pl / CC BY 2.0)
KAI / wm

Czterech byłych polskich więźniów KL Auschwitz-Birkeanu i członków Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich zaprotestowało przeciwko użytemu przez prezydenta USA Baracka Obamę sformułowaniu "polskie obozy śmierci". W oświadczeniu podkreślają, że "skandaliczne" i "hańbiące" określenie świadczy o historycznej ignorancji społeczeństw w Europie i na świecie.

Oświadczenie byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz - Zbigniewa Bloka (nr obozowy nr 1195), Józefa Stósa (nr 752), Jerzy Ulatowskiego (nr 192 823) i Kazimierza Zająca (nr 291) - odnosi się do słów prezydenta Obamy, jakich użył przy okazji pośmiertnego uhonorowania Jana Karskiego, słynnego kuriera AK, który informował świat o ludobójstwie na narodzie żydowskim, dokonywanym przez hitlerowskiego okupanta.

DEON.PL POLECA




- Tym bardziej jesteśmy rozgoryczeni faktem tym, że ta ‘gafa’, jak określają media, wydarzyła się przed zbliżającym się dniem 14 czerwca, tj. 72. rocznicą wysłania do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych, który dał początek polskiej martyrologii i gehenny, w tym największym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym okresu II wojny światowej - przypominają oburzeni byli więźniowie i przypominają, że do KL Auschwitz deportowano około 150 tys. Polaków, z czego poniosło śmierć około 75 tys.

- Wiedza i świadomość społeczeństw w Europie i na świecie na temat polskiej historii z czasów II wojny światowej jest znikoma, a rozprzestrzeniane w zachodnich mediach fałszywe stereotypy na temat np. skali polskiego antysemityzmu doprowadzają w konsekwencji do utrwalenie niezwykle krzywdzących i nie mających uzasadnienia w faktach historycznych opinii na ten temat - zaznaczają i apelują do prezydenta RP, premiera, posłów oraz "wszystkich dobrej woli rodaków" o większe zainteresowanie i wsparcie dla uroczystości 14 czerwca.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich powstało w 1998 r. i skupia kilkaset rodzin byłych więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu. ChSRO doprowadziło w 2006 roku do uchwalenia przez Sejm RP 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci o Polskich Ofiarach Niemieckich Obozów Koncentracyjnych.

14 czerwca 1940 r. do obozu koncentracyjnego Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 więźniów politycznych. Byli to w ogromnej większości Polacy. W skład transportu wchodziło też kilku polskich Żydów. W byłym obozie niemieckim Auschwitz-Birkenau hitlerowcy więzili ponad 1,3 miliona osób. Życie tu straciło ponad 1,1 mln ludzi - w zdecydowanej większości polskich i europejskich Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców radzieckich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Byli więźniowie KL Auschwitz protestują
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.