W Peru powstał nowy kościół pod wezwaniem polskich męczenników. Jest blisko miejsca, w którym zginęli dwaj franciszkanie

W Peru powstał nowy kościół pod wezwaniem polskich męczenników. Jest blisko miejsca, w którym zginęli dwaj franciszkanie
O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski. Źródło: franciszkanie.pl
PAP / mł

22 stycznia br. poświęcony został pierwszy na świecie kościół pw. Błogosławionych Męczenników Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka w Chimbote. Kościół mieści się w Centrum Duchowości „Pokój i Dobro” w Peru, który prowadzą franciszkanie - poinformował Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył o. Marian Gołąb OFMConv, Prowincjał Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię w Krakowie, który przebywał w Peru z wizytacją kanoniczną, o. Jacek Lisowski OFMConv, delegat ministra prowincjalnego w Peru, o. Grzegorz Adamczyk OFMConv, dyrektor Franciszkańskiego Centrum Duchowości "Casa de retiro Paz y Bien", o. Jacek Michno OFMConv, poborca prowincji i o. dk Piotr Hryma OFMconv.

Niedaleko stąd nasi bracia oddali życie

"Uczestniczymy w bardzo historycznym wydarzeniu. Otóż poświęciliśmy świątynię dedykowaną naszym braciom męczennikom, bł. Zbigniewowi Strzałkowskiemu i bł. Michałowi Tomaszkowi, męczennikom z Pariacoto. Dlaczego jest to historyczne wydarzenie? Bo jest to pierwsza świątynia w świecie im dedykowana. Pierwsza, która została wybudowana w tym celu, aby dedykować ją tym męczennikom, którzy w Pariacoto, w Andach, niedaleko stąd, oddali życie. Ta świątynia ma przypominać o krwi, która została przelana za Chrystusa w Andach, nieopodal tego ośrodka" - powiedział w kazaniu o. Marian Gołąb.

Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę kościoła odbyło się 2 lata temu, 25 stycznia 2021 r., a dokonał tego bp Angel Francisco Piorno. Kościół jest częścią domu rekolekcyjnego, będzie też dostępny dla wiernych i parafian mieszkających w Chimbote.

DEON.PL POLECA

W centrum rekolekcyjnym "Casa Paz y Bien" odbywają się spotkania formacyjno–katechetyczne, rekolekcje i spotkania dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i duchownych. Konsekracja już całkowicie wykończonej świątyni jest zaplanowana na 5 grudnia 2023 r., w rocznicę beatyfikacji męczenników z Pariacoto, która miała miejsce 5 grudnia 2015 r. właśnie w Chimbote.

Kim byli beatyfikowani franciszkanie? 

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w 1989 r. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. zabici przez terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso strzałami w tył głowy. O. Strzałkowski miał 33 lata, o. Tomaszek - 31. W 2015 r. zostali beatyfikowani w Chimbote w Peru.

O. Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie 3 lipca 1958 r. W 1973 r. rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Tarnowie. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął pracę w Wojewódzkiej Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Tarnowie, a później – w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Tarnowcu. W roku 1979 wstąpił do zakonu franciszkanów. W podaniu o przyjęcie napisał: "Pragnę służyć Panu Bogu w zakonie, jako kapłan, w kraju lub na misjach, gdziekolwiek mnie Bóg powoła, pragnę naśladować św. Franciszka i bł. Maksymiliana Kolbego".

O. Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 r. w Łękawicy k. Żywca. Po maturze, w roku 1980, wstąpił do zakonu. W podaniu o przyjęcie napisał m.in.: "Już od dawna jestem przekonany, że mam powołanie do kapłaństwa i zakonu, co miałem okazję gruntowniej przemyśleć w Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Pragnieniem moim jest praca na misjach, by w ten sposób służyć Bogu i Niepokalanej". 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP

Sprawdź, jaką masz relację z Ojcem

Czy potrafisz traktować Boga jak ojca? Spotykać się z Nim, rozmawiać? Czy widzisz w Nim troszczącą się o ciebie, zaufaną osobę czy raczej nieczułego i milczącego rodzica, dystansującego się...

Skomentuj artykuł

W Peru powstał nowy kościół pod wezwaniem polskich męczenników. Jest blisko miejsca, w którym zginęli dwaj franciszkanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.