W Piasecznie jest nowe sanktuarium maryjne. Ustanowił je kard. Nycz

W Piasecznie jest nowe sanktuarium maryjne. Ustanowił je kard. Nycz
Kościół parafialny Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, ustanowiony sanktuarium. Źródło: archwwa.pl
PAP / mł

"Niech wierni przybywający do sanktuarium doświadczają przemożnego wstawiennictwa Matki Bożej, doznają pociechy w strapieniach i umocnienia w radościach, a przez ufną modlitwę wypraszają potrzebne łaski dla siebie i całego Kościoła" – czytamy w dekrecie metropolity warszawskiego.

Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz ustanowił kościół parafialny Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie - diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej - Pośredniczki Wszelkich Łask. Dekret wejdzie w życie 7 października - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. To odpowiedź na stale rozwijający się kult maryjny. 

W Kościele katolickim październik jest miesiącem poświęconym Maryi i modlitwie różańcowej. 7 października obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej, ustanowione przez papieża Piusa V w 1572 r. Jego geneza wiąże się ze zwycięską bitwą wojsk Ligii Świętej, skupionej wokół Państwa Kościelnego, przeciw wojskom Imperium Osmańskiego 7 października 1571 pod Lepanto.

Dokument wejdzie w życie w przypadającą w sobotę, 7 października, uroczystość odpustową. Tego dnia, mszy św. o godz. 18.00 w nowym sanktuarium będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Pierwsze ślady różańca można odnaleźć już w V w. u mnichów egipskich, którzy modlili się wielokrotnie powtarzając słowa modlitwy Zdrowaś Maryjo. Różaniec w dzisiejszej formie znany jest od XVI w. W zakonach osobom znającym alfabet zalecano odmawianie Brewiarza, natomiast niepiśmiennym - modlitw Ojcze nasz lub Zdrowaś Maryjo. Następnie rozszerzono tę praktykę na odmawianie 150 razy Zdrowaś Maryjo, a praktykę tę nazwano Psałterzem Matki Bożej. Pierwotnie nie było podziału na tajemnice.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Odkryj na nowo modlitwę na miarę pragnień Boga i człowieka

Bóg zaprasza nas do spotkania z Nim w „tu i teraz” naszego życia. Tymczasem my wolimy najczęściej albo rozpamiętywać przeszłość, albo zamartwiać się o przyszłość....

Skomentuj artykuł

W Piasecznie jest nowe sanktuarium maryjne. Ustanowił je kard. Nycz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.