W piątek obchodzimy Święto Chrztu Polski. Abp Gądecki: To był zwrot w naszych dziejach

W piątek obchodzimy Święto Chrztu Polski. Abp Gądecki: To był zwrot w naszych dziejach
Ruiny palatium i kaplicy na Ostrowie Lednickim, jedno z domniemanych miejsc chrztu Mieszka I. Fot. Ferdziu / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl
PAP / pk

- Chrzest Polski, którego 1057. rocznicę dziś obchodzimy, był zwrotem w naszych dziejach od kultu stworzenia do kultu Stwórcy - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 14 kwietnia po raz piąty obchodzimy w kraju Święto Chrztu Polski, ustanowione ustawą Sejmu RP z 22 lutego 2019 r.

Chrzest Polski dokonał się 14 kwietnia 966 r. W tym roku mija 1057. rocznica tego wydarzenia.

DEON.PL POLECA




W komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu abp Gądecki nazwał chrzest Polski "wydarzenie epokowym", ponieważ dzięki niemu "weszliśmy w cywilizację łacińską, w cywilizację europejską".

- To nie tylko dostęp do edukacji, która przewyższała naszą w tamtym czasie o prawie tysiąc lat, nie tylko dostęp do kontaktów międzynarodowych w języku łacińskim, ale przede wszystkim pewien zwrot teologiczny - zwrot od kultu stworzenia do kultu Stwórcy - zwrócił uwagę przewodniczący KEP.

DEON.PL POLECA

Wyjaśniając istotę chrztu Polski, abp Gądecki powiedział, że był to "akt prawdy", która "dotąd jest dla nas obowiązująca".

- Człowiek, który do tej pory czcił stworzenie jako bóstwo, czy to w postaci kamieni, czy w postaci przyrody, piorunów, czy jakiejkolwiek postaci, przeszedł do ważnego etapu, to znaczy do czci samego Stwórcy - powiedział hierarcha.

Według przewodniczącego KEP "trudności cywilizacyjne, z jakimi się współcześnie spotykamy, polegają na starym bałwochwalstwie, czyli chęci powrotu do czczenia człowieka, czyli stworzenia jako bóstwa i detronizacji samego Stworzyciela".

Stwierdził, że "nieprawda nie może się ostać przez długi czas", ale - jak dodał - "wychodzenie z nieprawdy jest bolesne i bardzo trudne".

Zaznaczył, że "ważne jest, aby znaczenie chrztu Polski było przypominane zwłaszcza przez system edukacyjny". Wskazał też na potrzebę wdzięczności za dar chrztu i pielęgnowania wartości, które dzięki niemu otrzymała nasza ojczyzna.

Ustawa Sejmu z 22 lutego 2019 r., ustanawiająca Święto Chrztu Polski, w założeniu miała na celu "upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Uznano w niej, że "Święto Chrztu Polski jest świętem państwowym".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

W piątek obchodzimy Święto Chrztu Polski. Abp Gądecki: To był zwrot w naszych dziejach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.