W poniedziałek Benedykt XVI skończy 85 lat

W poniedziałek Benedykt XVI skończy 85 lat
Papież Benedykt XVI wraz ze swoim bratem ks. prałatem Georgem Ratzingerem (fot. EPA/Osservatore Romano)
7 lat temu
KAI / drr

Podczas dzisiejszej modlitwy Regina Caeli Benedykt XVI ani słowem nie odniósł się do swoich urodzin, natomiast nawiązał do 7. rocznicy swego pontyfikatu prosząc wiernych: - Módlcie się za mnie, aby Bóg dał mi siłę, do wypełnienia powierzonej mi misji.

Już dzisiaj z okazji rocznicy urodzin Benedykta XVI w Ratyzbonie na błoniach Islinger Feld wypuszczono w niebo 85 żółto-białych balonów. Inicjatywa akcji wyszła od stowarzyszenia "Deutschland pro Papa“ a patronat nad nią objął brat papieża ks. prałat Georg Ratzinger.

Każdy z balonów miał doczepiony liścik z pestkami słonecznika. Jak poinformowali organizatorzy akcji "nasiona są znakiem wzrostu i nadziei na nowe życie i mocnego zakorzenienia w wierze". Balony mają nieść na cały kraj ten znak nadziei. Znalazcy liścików powinni nasiona zasadzić, zrobić zdjęcie i przesłać je do stowarzyszenia "Deutschland pro Papa".

Wspierający akcję ks. prałat Georg Ratzinger powiedział, że "jest czymś pocieszającym, gdy się widzi, że obok niechętnego a nawet wrogiego nastawianie wobec następcy św. Piotra są ludzie, którzy głoszą swe przywiązanie do papieża i podkreślają to szczególną aktywnością".

Jutro mimo normalnego dnia pracy dostojnemu Jubilatowi złożą życzenia biskupi z Niemiec oraz osobistości życia politycznego i społecznego z Bawarii. O godz. 9.00 niemieccy biskupi z przewodniczącym episkopatu, abp. Robertem Zollitschem na czele, będą wraz z Benedyktem XVI sprawowali Mszę św. w kaplicy Paolińskiej Pałacu Apostolskiego. W Mszy św. będzie uczestniczyła delegacja z Bawarii z premierem Horstem Seehoferem.

Po liturgii papież przyjmie na audiencji prywatnej biskupów niemieckich, a następnie premiera i pozostałych członków delegacji. Biskupom z południa Niemiec towarzyszyć będą abp Zollitsch z Fryburga Bryzgowijskiego oraz kard. Friedrich Wetter, arcybiskup-senior Monachium i Fryzyngi. Kard. Wetter był od 1982 do 2008 roku następcą kard. Josepha Ratzingera jako arcybiskup Monachium.

Natomiast 20 kwietnia br. z okazji 85. urodzin Benedykta XVI orkiestra symfoniczna "Gewandhaus" z Lipska da koncert w auli Pawła VI w Watykanie. W jej wykonaniu przedstawiona zostanie II Symfonia B-dur, op. 52, znana jako "Lobgesang" ("Hymn Chwały") Felixa Mendelssohna.

Kończąc 85 lat Benedykt XVI jest najstarszym urzędującym papieżem od 100 lat. W historii Kościoła katolickiego najstarszym papieżem był Leon XIII (Vincenzo Gioacchino Pecci, 1878-1903), który zmarł w wieku 93 lat. W XIX w. najdłużej urzędującym papieżem w czasach nowożytnych był bł. Pius IX (Giovanni Maria Mastai-Ferretti, 1846-78), który zmarł, mając 85 lat i 9 miesięcy, a w wieku XVIII - Klemens XII (Lorenzo Corsini, 1730-40), który żył prawie 88 lat.

Benedykt XVI jest także starszy od swego poprzednika bł. Jana Pawła II, który zmarł sześć tygodni przed swoimi 85. urodzinami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W poniedziałek Benedykt XVI skończy 85 lat
Komentarze (2)
SL
STO LAT OJCZE ŚWIĘTY! :)))
16 kwietnia 2012, 08:20
Benedykt XVI jest także starszy od swego poprzednika bł. Jana Pawła II, który zmarł sześć tygodni przed swoimi 85. urodzinami.
O
ortograf
15 kwietnia 2012, 19:02
Czy naprawde odmówiono modlitwę Anioł Pański a nie " Krolowo Nieba" - którą to modlitwę odmawia sie w okresie wielkanocnym?!  Sądzę, że Deon powinien zwracać uwagę na takie szczegóły bo kto ma pisać poprawnie o Kościele jesli nie jezuici....

Skomentuj artykuł

W poniedziałek Benedykt XVI skończy 85 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.