W Poznaniu rozpoczął się 24. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim
Czytanie sceniczne fragmentów "Synapsy Marii H" Hanny Krall w wykonaniu aktorów Teatru Nowego rozpoczęło poznański XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Słowa klucze wydarzenia - życie i śmierć - zaczerpnięto z Księgi Powtórzonego Prawa.
Hasłem Dnia Judaizmu są słowa "Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście". W programie tegorocznego kilkudniowego wydarzenia znalazł się wernisaż rzeźby "12=12", koncert piosenki hebrajskiej i jidysz oraz dyskusja "Chrześcijanie i Żydzi - braterstwo, droga pojednania i komunii".
"Dzień Judaizmu odbywa się w tym roku głównie online, ale w niektórych wydarzeniach można też uczestniczyć osobiście. Szczególnie interesująco zapowiada się dyskusja nt. drogi pojednania chrześcijańsko-żydowskiego, w której weźmie udział m.in. ks. prałat Tomasz Grysa, pierwszy radca nuncjatury apostolskiej w Jerozolimie" - mówi KAI ks. Maciej Szczepaniak.
Przed Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu można już oglądać realizację rzeźbiarską Roberta Kaji "12=12". Rzeźba jest leżącą kolumną, na której końcach znajduje się gwiazda Dawida - symbol judaizmu i żydowskiej tradycji, oraz krzyż - znak rozpoznawczy chrześcijan. Obydwie figury mają tę samą liczbę boków - dwanaście, jeden symbol - zamienia się w drugi.
Podczas Dnia Judaizmu będzie można wysłuchać koncertu fortepianowego op.62 Michała Bergsona w wykonaniu Jonathana Plowright i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, zrealizowanego w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Teatrze Muzycznym wiersze Agi Mishol odczyta Antonina Choroszy.
Kulminacją obchodów będzie nabożeństwo biblijne 17 stycznia z udziałem bp. Szymona Stułkowskiego i rabina Stasa Wojciechowicza, podczas którego zostanie zapalona Menora Dialogu.
Szczegółowe informacje nt. transmisji wydarzeń znajdują się na stronie www.archpoznan.pl.
Skomentuj artykuł