W Poznaniu zakończyła się konferencja "Osoba ludzka i jej prawa"

W Poznaniu zakończyła się konferencja "Osoba ludzka i jej prawa"
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

W Poznaniu zakończyła się konferencja "Osoba ludzka i jej prawa", zamykająca cykl ogólnopolskich debat w ramach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości skłania również do refleksji nad współczesnym rozumieniem siebie samych. Skłania on zatem do namysłu zwłaszcza nad: naszym dzisiejszym rozumieniem człowieczeństwa i jego fundamentu: niezbywalnej i nienaruszalnej godności osoby ludzkiej; żywionymi przez nas wartościami i akceptowanymi wzorcami zachowań; moralnością, jej źródłami i obowiązywalnością; wolnością i jej granicami; odpowiedzialnością "wobec" i "za" drugiego człowieka, a także nad tym, co nas łączy lub może łączyć nie tylko jako obywateli odrodzonej Polski, ale jako ludzi dzielących polską i europejską codzienność - piszą organizatorzy.

DEON.PL POLECA
Organizatorzy konferencji "Osoba ludzka i jej prawa", która zamyka cykl ogólnopolskich debat w ramach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, poddają analizie ekspertów w dziedzinie katolickiej nauki społecznej jej główny obszar badań, a jest nim człowiek.

Pytają o rozumienie jego istoty oraz przynależnych mu praw i obowiązków, obecnych we współczesnym nauczaniu Kościoła, a także o rozwijaną na bazie tego rozumienia ideę "nowego humanizmu", propagowaną przez Papieża Franciszka. Ideę humanizmu charakteryzującego się: więziotwórczą kulturą solidarności, zdolnością do dialogu jako formy spotkania oraz zdolnością do generowania spoiwogennych procesów i rozwiązań mających na celu wzrost stopnia inkluzywności europejskich społeczeństw - inkluzywności, której ukonkretnienia znalazłyby wyraz z jednej strony w kulturze czynnego uczestnictwa w budowaniu "społeczeństwa zintegrowanego i pojednanego", a z drugiej, w nowym porządku ekonomicznym określanym przez Franciszka mianem ekonomii społecznej.

W konferencji głos zabiorali m.in. abp Stanisław Gądecki, Jarosław Gowin, Andrzej Lesicki, Józef Bremer SJ, Wojciech Dajczak i ks. Adam Sikora.

Konferencję poprzedziła Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona 13 stycznia o 19:00 w katedrze na Ostrowie Tumskim przez metropolitę poznańskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Poznaniu zakończyła się konferencja "Osoba ludzka i jej prawa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.