W ramach Dni Morza 22 czerwca procesja eucharystyczna na morzu

W ramach Dni Morza 22 czerwca procesja eucharystyczna na morzu
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl/Papichev Aleksandr
PAP/dm

W ramach obchodów Dni Morza w sobotę, 22 czerwca w Gdyni odbędzie się procesji eucharystycznej na morzu. Rozpocznie się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i będzie kontynuowana we współpracy z Marynarką Wojenną na zatoce - poinformowała archidiecezja gdańska.

Dni Morza w Gdyni rozpoczną się w piątek 21 czerwca i potrwają przez kolejnych dziesięć dni. W ramach obchodów w sobotę odbędzie się orszak z Najświętszym Sakramentem drogą morską.

DEON.PL POLECA

Wydarzenie rozpoczną się w 22 czerwca o godz. 11.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego (przy bazylice morskiej) w Gdyni mszą św. za ojczyznę, której będzie przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Następnie na ulice miasta wyruszy procesja eucharystyczna. Uczestnicy przejdą z Najświętszym Sakramentem przez skwer Kościuszki na Nabrzeże Pomorskie. Stamtąd, przy współpracy z Marynarką Wojenną, procesja będzie kontynuowana na zatoce na pokładzie statku żeglugi przybrzeżnej.

Pierwsza Procesja Eucharystyczna na Morzu odbyła się 85. lat temu w ramach Kongresu Eucharystycznego w Gdyni w 1939 r.

Podczas obchodów „Dni Morza” zaplanowano w tym roku ponad 40 wydarzeń organizowanych na terenie miasta, w muzeach i instytucjach kultury, w tym m.in.: pokazy ratownicze na morzu, szkolenie z prawidłowej techniki wiosłowania na desce SUP, Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej - Dar Pomorza czy salut świąteczny (oddanie 21 strzałów armatnich z ORP Błyskawica).

Święto pod nazwą Dni Morza od 1947 r. odbywała się w Szczecinie, Ustce, Kołobrzegu i innych nadbałtyckich lokalizacjach. Jego reaktywacja w Gdyni nastąpiła w 2013 roku.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W ramach Dni Morza 22 czerwca procesja eucharystyczna na morzu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.