W sobotę kolejna ordynacja kobiety w Kościele reformowanym. Odbędzie się w Warszawie

W sobotę kolejna ordynacja kobiety w Kościele reformowanym. Odbędzie się w Warszawie
Ewa Jóźwiak. Źródło: Facebook / Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP
KAI / mł

W sobotę 6 kwietnia w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie odbędzie się ordynacja Ewy Jóźwiak, dotychczasowej kaznodziejki świeckiej i byłej prezeski Synodu tego Kościoła. Tym samym stanie się ona trzecią pastorką reformowaną ordynowaną w Polsce, po ks. Wierze Jelinek (w 2003) i ks. Marcie Borkowskiej (w 2023 roku).

Przyszła pastorka ma 60 lat i jest teologiem

Ordynacji dokona ks. superintendent Semko Koroza, a asystentami będą ks. Wiktoria Matloch z parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie i ks. Michał Jabłoński z parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.

60-letnia Ewa Jóźwiak jest doktorem teologii, od 2012 roku redaktorką naczelną kwartalnika „Jednota”, poświęconego polskiemu ewangelicyzmowi i ekumenii, wieloletnią aktywną działaczką ekumeniczną, członkinią Wspólnoty Sumienia – Koalicji Wzajemnego Szacunku, sekretarzem Komisji ds. Mediów Polskiej Rady Ekumenicznej, członkinią Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 2013-2021 była również prezeską Synodu KER jako pierwsza kobieta w historii.

Jest także konsultantką Redakcji Ekumenicznej II Programu TVP i współpracowniczką Redakcji Audycji Religijnych w Polskim Radiu. W latach 1986–1989 była członkiem redakcji kwartalnika „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”. W latach 1994–1999 była sekretarzem redakcji Katolickiej Agencji Informacyjnej. Ewa Jóźwiak jest autorką wielu publikacji teologicznych i historycznych, w tym książek: „Sachsowie – Polacy z wyboru” oraz „Osobno czy razem? Dążenia ekumeniczne w ewangelicyzmie polskim w XX wieku”.

DEON.PL POLECA

Uroczyste nabożeństwo ordynacyjne odbędzie się w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie w najbliższą sobotę o godzinie 11.00.

KAI / Facebook / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Lekan OP

Bądź sobą w pełni!

Chcemy czuć się piękne, spełnione i bezpieczne w każdym aspekcie życia: w relacjach, w pracy, w kreowaniu siebie czy w przestrzeni wartości, które wyznajemy. Na swojej drodze spotykamy jednak wiele trudności....

Skomentuj artykuł

W sobotę kolejna ordynacja kobiety w Kościele reformowanym. Odbędzie się w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.