W Starej Wsi rozpoczęły się rekolekcje MAGIS

W Starej Wsi rozpoczęły się rekolekcje MAGIS
Jan Głąba SJ

Po rocznej przerwie wywołanej pandemią COVID – 19 ponownie młodzież z wielu jezuickich parafii działająca w grupach młodzieżowych „MAGIS” zjechała się do Starej Wsi na swoje doroczne rekolekcje i wieńczące je Ignacjańskie Dni Młodzieży.

W niedzielę 18 lipca 2021 r. mszą świętą o godz. 19:30 w starowiejskiej bazylice jezuitów rozpoczęto doroczne spotkanie jezuickiej młodzieży. Uczestnicy wypełnili świątynie po brzegi. Zespół muzyczny upiększył liturgię grą i śpiewem, a kazanie, które wygłosił o. Wojciech Kowalski SJ, duszpasterz MAGIS-u z Nowego Sącza, z pewnością wielu zachęci do otwarcia się na spotkanie z Panem Bogiem serce w serce. Kaznodzieja przywołując niedawno przeżytą przygodę w tatrzańskich szczytach, powiedział młodzieży, iż niezależnie od tego, co teraz przeżywają, Pan Bóg zadaję im jedno, bardzo ważne pytanie: czy chcesz być święty? Nie świętoszkowaty, nie zewnętrznie pobożny, ale święty, czyli podobny do mnie? Podkreślił, że pytanie to rozgrywa się w naszych sercach i jest poważnym, bo Pan Bóg nie robi sobie z tego zaproszenia żartów – im bardziej myślisz, że to niemożliwe, że się nie nadajesz, że twój grzech jest zbyt wielki, z tym większa łaską Pan przychodzi. Decyzja należy do Ciebie, otworzysz się? – pytał.

Na zakończenie Eucharystii odpowiedzialny za wspólnoty MAGIS na kraj o. Paweł Witon SJ wyjaśnił, dlaczego na tegorocznych dzienniczkach duchowych, które zostały wręczone wszystkim magisowiczom, widnieje Serce i trzy kolory: czerwony, zielony i złoty. Hasło tegorocznych rekolekcji i IDM-ów brzmi „Serce na dłoni” i nawiązuję do niedawno obchodzonego jubileuszu 100 – lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Kolor czerwony – jak podkreślał moderator krajowy – nawiązuję do miłości Serca Bożego do nas, kolor zielony to płynąca z tego Serca nadzieja, a złoty wyraża pełnię jego bóstwa.

Każdego roku magisowicze otrzymują nowy dzienniczek duchowy, by z jednej strony nawiązywał on do tematyki danego spotkania, lecz także, aby każdego roku towarzyszył im jako narzędzie pogłębionej refleksji, po modlitwach i konferencjach.

DEON.PL POLECA

W tym roku w tym dwutygodniowym zjeździe młodzieży biorą udział wspólnoty z takich miast jak: Bytom, Czechowice – Dziedzice, Gliwice, Kłodzko, Kraków, Opole, Nowy Sącz, Stara Wieś, Wrocław – Aleja Pracy, Wrocław – Stysia.

Polecamy młodzież, wychowawców i jezuitów gorącej modlitwie w tym czasie.

____________________

MAGIS to jezuickie wspólnoty młodzieżowe, których powstanie przypadło na początek XXI wieku. Jest to propozycja dla uczniów od VIII klasy szkoły podstawowej, aż po klasę maturalną. Nazwa MAGIS to łacińskie słowo, które oznacza więcej, bardziej. Tego sformułowania używał św. Ignacy Loyola, założyciel Towarzystwa Jezusowego. Wspólnoty korzystają z wypracowanych przez harcerstwo i ruchu Światło-Życie metod, jednak przede wszystkim opiera się na pedagogice i duchowości ignacjańskiej.  Formacja MAGIS-owa trwa 4 lata i jest osadzona na czterech filarach. Są to wspólnota, służba, ewangelizacja i modlitwa. Uczestnicy spotykają się raz w tygodniu w małych grupach z animatorem i drugi raz w dużej grupie, podczas cotygodniowej wspólnotowej Mszy Świętej, a później w spotkaniu ogólnym, które zależnie od ośrodka, przybiera różne formy.

Wielu absolwentów wspólnoty MAGIS ma już swoje własne rodziny i dzieci, wielu nadal angażuje się w życie parafii, utrzymuje kontakt z dawnymi duszpasterzami. MAGIS dał już także kilka powołań kapłańskich i zakonnych – przede wszystkim do zakonu jezuitów.

Więcej informacji o wspólnocie można znaleźć na jej oficjalnej stronie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Vigil José Luis Martin
Książka jest historią życia św. Ignacego Loyoli, założyciela Jezuitów. Nie jest to jednak typowa hagiografia, ale powieść, której bohaterem i narratorem jest sam Loyola. Mimo iż mamy do czynienia z fikcją literacką, wszystkie fakty pojawiające...

Skomentuj artykuł

W Starej Wsi rozpoczęły się rekolekcje MAGIS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.