W Starym Sączu powstaje Ośrodek Edukacyjny „Tischnerianum”

W Starym Sączu powstaje Ośrodek Edukacyjny „Tischnerianum”
fot. materiały prasowe
KAI/dm

Przy Muzeum Regionalnym w Starym Sączu powstaje Ośrodek Edukacyjny „Tischnerianum”. Jego celem będzie udzielanie informacji naukowej na temat życia i myśli ks. Józefa Tischnera oraz udostępnianie posiadanych materiałów. Ośrodek otwiera Towarzystwo Miłośników Starego Sącza. Znany filozof i publicysta pochodził ze Starego Sącza.

Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa opracował bibliografię publikacji ks. Tischnera oraz publikacji o nim i jego twórczości.

Owocem jest bibliografia obejmująca 167 wydań książek ks. Tischnera, 26 publikacji, do których napisał wstępy lub posłowia, 40 książek z rozdziałami ks. Tischnera, a także 43 publikacje w językach obcych. W czasopismach opublikowano 1072 artykuły ks. Tischnera. Powstało 79 opracowań w całości poświęconych autorowi „Etyki solidarności” oraz 13 z rozdziałami. W czasopismach różne aspekty twórczości opisane zostały w 975 artykułach.

- Dorobek naukowy ks. Tischnera jest imponujący, a opracowane bibliografie są obecnie najpełniejsze w Polsce – zaznacza Andrzej Długosz. - Działalność naszego Ośrodka Edukacyjnego oparta będzie oprócz bibliografii na bogatej bibliotece Tischnerowskiej jaką posiadamy, a jej zbiory będą udostępniane wszystkim zainteresowanym piszącym prace naukowe i dyplomowe – dodaje.

DEON.PL POLECA

Trzon Tischnerowskiej biblioteki to książki zakupione z prywatnych środków Andrzeja Długosza.

Biblioteka ta liczy prawie 500 wydań publikacji ks. Tischnera i o jego nauce oraz 164 czasopism. Towarzystwo posiada prawie wszystkie wydania książek samego ks. Tischnera. Z czasopism naukowych skopiowano ponad 200 artykułów analizujących jego myśl - czytamy na stronie Urzędu Miasta w Starym Sączu.

Ks. Józef Tischner ze Starym Sączem związany jest nie tylko urodzeniem, ale poprzez rodzinę Tischnerów, której przodkowie osiedlili się w mieście od niepamiętnych czasów. Tutaj również zamieszkali na stałe rodzice Weronika i Józef po przejściu na nauczycielskie emerytury w 1970 r. pracując przez ponad 40 lat w Szkole Podstawowej w Łopusznej. Do dziś mieszkają tutaj kuzynowie księdza i ich dzieci.

- Najważniejsze, co nam, starosądeczanom ks. Tischner pozostawił, to naukę zawartą w kazaniach głoszonych w kościele sióstr klarysek, a które opatrznościowo nagrywane przez siostry zachowały się i po śmierci księdza zostały wydane w książce „Wiara ze słuchania: kazania starosądeckie 1980-1993” - podkreśla Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, od lat główny animator „Dni Księdza Profesora” w Starym Sączu.

Ks. Józef Tischner był filozofem, publicystą, pisarzem. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Był profesorem filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu, każdego roku odprawiał dla górali słynne msze św. niedaleko Turbacza w Gorcach. Zmarł 28 czerwca 2000 r.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka

Nieznane oblicze ks. Józefa Tischnera

Filozof z Łopusznej o miłości mówił mało. Sam kiedyś wyznał: „Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję”. Okazuje się jednak, że to...

Skomentuj artykuł

W Starym Sączu powstaje Ośrodek Edukacyjny „Tischnerianum”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.