W stolicy 24. Parafiada Dzieci i Młodzieży

W stolicy 24. Parafiada Dzieci i Młodzieży
(fot. parafiada.pl)
KAI / drr

W niedzielę 15 lipca rozpoczną się w Warszawie finały 24. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Młodzi zawodnicy z Polski i zagranicy rywalizować będą w zawodach sportowych, wezmą też udział w licznych programach kulturalnych. Program imprezy, która potrwa do 21 lipca, od początku układany jest według triady: stadion-świątynia-teatr.

W Finałach wezmą udział zawodnicy urodzeni między rokiem 1993 a 2001. Uczestnicy zgłaszają się grupami, jako reprezentacja szkoły, uczniowskiego klubu sportowego, placówki wychowawczej czy parafii. Spodziewany jest udział ponad 1000 młodych sportowców z przynajmniej 7 państw Europy.

Areną zmagań będą kampus i obiekty Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz stadion lekkoatletyczny Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego. Zawody będą prowadzone przez licencjonowanych sędziów.

W ramach Finałów odbędzie się współzawodnictwo sportowe "Stadion", obejmujące 11 dyscyplin i 17 konkurencji, podzielonych na 4 kategorie wiekowe. Zawodnicy zmierzą się w m.in. biegach, pchnięciu kulą, pływaniu, piłce nożnej czy w szachach.

Zwycięzcy poszczególnych dyscyplin sportowych otrzymają medale oraz puchary i dyplomy, które wręczą im dawni mistrzowie olimpijscy oraz inni znani polscy sportowcy. Oprócz udziału w programie sportowym zawodnicy w wolnych chwilach będą mogli korzystać ze sprzętu sportowego oraz basenów SGGW.

Dopełnienie części sportowej stanowić będzie program kulturalny "Teatr". Uczestnicy finału wezmą udział w konkursie wiedzy biblijnej, o Januszu Korczaku, wiedzy o sporcie czy w Przeglądzie Małych Form Teatralnych. Ponadto w ramach programu organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach plastycznych, wokalnych, tańca nowoczesnego czy dziennikarsko-filmowych.

W ramach Finałów realizowany też będzie program liturgiczno-ekumeniczny "Świątynia". Każdego dnia uczestnicy będą mogli wziąć udział we Mszy św. w dużym Namiocie Spotkań. Dla chętnych grup będą zorganizowane spotkania z Pismem Świętym. Podczas Finałów odbędzie się koncert ewangelizacyjny zespołu Mocni w Duchu.

W wymiarze sportowym tegoroczne Finały nawiązują do dwóch wielkich imprez: Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej oraz XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, zaś w aspekcie kulturalnym uwzględniają fakt, że rok 2012 z inicjatywy rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka. Natomiast obecny rok w Zakonie Pijarów jest przeżywany jako rok powołaniowy, co z kolei określa specyfikę programu w wymiarze religijnym.

Uczestnicy z całej Polski i z zagranicy będą mogli zwiedzić muzea i zabytki Warszawy, Stadion Narodowy, a także wziąć też udział w grze miejskiej "Śladami Janusza Korczaka". Ponadto spotkają się z nimi Jerzy Engel oraz Paweł Królikowski.

Finały 24. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży rozpoczną się 15 lipca o godz. 17.00 na terenie parafiadowego miasteczka na kampusie SGGW Mszą św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. Potem nastąpi ceremonia otwarcia.

Program Finałów 24. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży nawiązując do starożytnej greckiej triady stadion-teatr-świątynia oraz wychowuje dzieci i młodzież poprzez sport, kulturę i wiarę. W ten sposób troszczy się o równomierny i harmonijny rozwój młodego człowieka we wszystkich trzech wymiarach: fizycznym, intelektualnym i duchowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W stolicy 24. Parafiada Dzieci i Młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.