W tych diecezjach polscy biskupi udzielili na dzisiaj dyspensy

W tych diecezjach polscy biskupi udzielili na dzisiaj dyspensy
(fot. Stephanie McCabe on Unsplash)
2 lata temu
diecezja.pl / archwwa.pl / diecezja.waw.pl / rmf.fm / kk

Dyspensa jest udzielana ze względu na czas sprzyjający spotkaniom rodzinnym i towarzyskim, jakim jest majowy "długi weekend", obejmujący w tym roku czas od 28 kwietnia do 6 maja włącznie.

Udzielił jej m.in. kardynał Kazimierz Nycz, który wystosował komunikat 25 kwietnia. Czytamy w nim, że dyspensa została udzielona "w nawiązaniu do ustaleń z 378. zebrania plenarnego".

"Wiernych korzystających z dyspensy zachęca się, aby pomodlili się tego dnia w intencjach Ojca Świętego" - prosi archidiecezjan kardynał Nycz.

Bóg nie pyta, czy w piątek jadłeś mięso >>

Kiełbaskę zjedzą także mieszkańcy diecezji warszawsko-praskiej. Dyspensy udzielił biskup Romuald Kamiński, który przypomina, że w tym czasie należy odmówić szczególną modlitwę "w intencji Ojczyzny i Diecezji".

Piątek jako dzień pokuty >>

Oto lista wszystkich diecezji, w który udzielono wiernym dyspensy:

białostocka, częstochowska, drohiczyńska, elbląska, ełcka, gliwicka, katowica, kielecka, koszalińsko-kołobrzeska, krakowska, legnicka łomżyńska, pelplińska, płocka, poznańska, przemyska, radomska, siedlecka, sosnowiecka, toruńska, warmińska, warszawska, warszawsko-praska, włocławska, wrocławska, zielonogórsko-gorzowska

Biskup-emeryt Henryk Hoser na antenie RMF FM w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem przyznał, że: "Pan Jezus grillował rybkę, jak wiadomo. Można też i warzywko. Niekoniecznie przez te wszystkie dni tego wielkiego weekendu mięsem się objadać. Niezdrowo".

Dyspensa obowiązuje także w archidiecezji krakowskiej. Udzielił jej arcybiskup Marek Jędraszewski, który "zachęca się do podjęcia innych form aktów pokutnych, a zwłaszcza czynów miłosierdzia chrześcijańskiego".

Podobną decyzję podjęli również arcybiskup Józef Kupny - metropolita wrocławski, abp Wiktor Skworc - metropolita katowicki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
25,94 zł
39,90 zł

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

W tych diecezjach polscy biskupi udzielili na dzisiaj dyspensy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.