Wacław Oszajca SJ: Kościołowi nie trzeba więcej księży

Wacław Oszajca SJ: Kościołowi nie trzeba więcej księży
(fot. Jakub.hp [CC BY-SA 4.0])
"Tygodnik Powszechny" / kk

„Może więc dobrze się stało, że papież Franciszek nie zniósł celibatu, co miało przysporzyć liczby prezbiterów, gdyż nie tego dzisiaj koniecznie Kościołowi potrzeba” – pisze jezuita w felietonie na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

„Może Kościołowi brakuje nie tyle duchownych, ile Kościoła, a więc świadomych swoich praw i obowiązków świeckich katolików” – pyta Wacław Oszajca SJ. Jezuita w felietonie "Punkt usług religijnych" komentuje zależność między świeckimi i prezbiterami w Kościele katolickim. Zdaniem Oszajcy Kościołowi nie tyle brakuje osób duchownych, co samego Kościoła, rozumianego jako wspólnota wiernych, którzy są świadomi swoich praw i biorą odpowiedzialność za Kościół.

Oszajca za prof. Stefanem Swieżawskim, twierdzi, że dzielenie Kościoła na Kościół wiernych i Kościół księży „jest herezją”. „Przecież jeśli gdzieś szukać przyczyn klerykalizmu, to na pewno w obecnej, ale istniejącej od wieków uprzywilejowanej pozycji kleru” – uważa duchowny, jednocześnie krytykując i protestując przed utożsamianiem Kościoła z osobami duchownymi.

„Jezus obiecał, że Kościół będzie istniał aż «do skończenia świata», ale niekoniecznie w takim kształcie, jaki znamy. Może więc brak księży nie jest objawem kryzysu, ale wyzwaniem, szansą, by Kościół stał się wspólnotą, a nie punktem świadczącym religijne usługi na coraz wyższym poziomie artystyczno-towarzyskim” – podsumowuje jezuita.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wacław Oszajca SJ, Damian Jankowski

Czasem trzeba stracić wiarę, by uwierzyć naprawdę

Wiara przestała być czymś oczywistym. Kościół przechodzi kryzysy, mierząc się z dramatem wykorzystania seksualnego oraz licznymi problemami związanymi z klerykalizmem, celibatem i skostniałymi strukturami, które niszczą wspólnotę. Czy...

Skomentuj artykuł

Wacław Oszajca SJ: Kościołowi nie trzeba więcej księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.