Warszawa: 3 czerwca - Święto Dziękczynienia

Warszawa: 3 czerwca - Święto Dziękczynienia
(fot. Lech i Wojciech Szymborscy / Materiały własne COB)
KAI / wm

Pod hasłem "Dziękujemy za dar życia i rodzinę", 3 czerwca już po raz piąty obchodzone będzie Święto Dziękczynienia. Modlitwie, koncertom i zabawie przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie towarzyszyć będzie w całym kraju zbiórka pieniędzy na dokończenie świątyni. W przeddzień Święta Dziękczynienia odbędzie się Spotkanie Młodych na Polach Wilanowskich, podczas którego młodzi będą bić rekord świata w strzelaniu goli do Wielkiej Bramki.

Głównym motywem tegorocznego spotkania jest rodzina, bowiem w tym samym czasie w Mediolanie odbywać się będzie spotkanie rodzin z całego świata z papieżem Benedyktem XVI - przypomniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz. Zdaniem metropolity warszawskiego "współczesny świat poświęca sprawom życia i rodziny za mało uwagi, czasu i serca".

Doroczne Święto Dziękczynienia podobnie jak w latach ubiegłych ma mieć charakter rodzinnego święta, podczas którego wartości uniwersalne oraz piknik łączą się z duchowym przeżywaniem i wydarzeniami o charakterze religijnym.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 8.00 na Placu Piłsudskiego skąd na 12-kilometrową trasę ruszy pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwa kilometry przed świątynią na Polach Wilanowskich procesja, w której iść będą m.in. górnicy, połączy się z Marszem dla Życia i Rodziny.

O godz. 12.00 na placu przed Świątynią zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna, w której będą uczestniczyć przedstawiciele Episkopatu Polski. Liturgię odprawi i homilię wygłosi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

DEON.PL POLECA

W obchody Święta Dziękczynienia włączają się przedstawiciele miast papieskich i różnych grup zawodowych. W tegorocznych uroczystościach wezmą udział górnicy, którzy przywiozą ze sobą, wykonaną z węgla Czarną Monstrancję.

- Podkreślając ogólnopolski wymiar Wotum Wdzięczności Narodu Polskiego do współuczestnictwa w obchodach Święta Dziękczynienia chciałbym zapraszać te środowiska, które mają szczególne powody do dziękowania. W tym roku są to górnicy, których ciężka praca i ryzyka z nią związane każą pokładać nadzieję nie tylko w wysiłkach ludzkich, ale i w Opatrzności Bożej - zaznacza kard. Nycz.

Po Mszy św. przewidziane są występy artystów. Zaśpiewa Majka Jeżowska, Brathanki, Raz Dwa Trzy, Joszko Broda, Mietek Szcześniak i Maleo Reggae Rockers. - Przygotowaliśmy też specjalny program dla dzieci w wieku do 12 lat - grę pod hasłem "Dziękuję znaczy Kocham", w której najmłodsi będą mogli wziąć udział wraz z rodzicami - mówi Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej. W trakcie tej gry dzieci nauczą się postawy wdzięczności. Na specjalnie przygotowanych punktach, utworzonych z gigantycznych liter, których jest dokładnie tyle, ile w słowie "Dziękuję", dzieci będą uczestniczyły w grach, zabawach i konkursach.

O godzinie 15:00 uczestnicy obchodów Święta Dziękczynienia wypuszczą do nieba baloniki wdzięczności.

a o 21.37 będzie można podziwiać iluminację Świątyni. Tuż przed iluminacją zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament w Czarnej Monstrancji. - Przez cały dzień wszyscy przybyli, a zwłaszcza darczyńcy, będą mieli możliwość obejrzenia postępu prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej - mówi Piotr Gaweł.

W przeddzień Święta Dziękczynienia, w sobotę 2 czerwca na Polach Wilanowskich odbędzie się Spotkanie Młodych "Między Madrytem a Rio". Tuż przed Euro 2012 będą oni mogli zasmakować sportowych emocji. Na placu przed Świątynią stanie wielka bramka o wymiarach 20 m x 5 m x 4 m, zaś wszyscy chętni - po uprzednim zarejestrowaniu się sms-em będą mogli bić rekord w strzelaniu goli. Zabawa rozpocznie o godz. 13.00, kiedy to jako pierwszy na bramkę strzelać będzie kard. Nycz.

- To strzelanie to bardziej zabawa, niż próba sportowa na serio. Mamy jednak nadzieję, ze uda nam się zdobyć jakiś okazały wynik, czyli rekord- mówi Maciej Iwański, dziennikarz sportowy TVP, który poprowadzi imprezę.

Na wydarzeniu nie zabraknie znanych piłkarzy, młodzież będzie mogła poćwiczyć umiejętności piłkarskie i wygrać atrakcyjne nagrody m.in. bilety na mecz Euro 2012 na Stadionie Narodowym, 10 biletów na mecz Polska - Andora, piłki Adidas, plecaki, koszulki i plakaty z podpisami piłkarzy.

Aby wziąć udział w akcji należy wysłać sms o treści GOL na nr 72551 (koszt 2 zł + VAT), zarejestrować się na stronie www.wielkabramka.pl, przynieść dowód osobisty lub legitymację szkolną i być z nami w sobotę 2 czerwca.

o 15.00 rozpocznie sie występ artystyczny prowadzony przez Darka Malejonka z Maleo Reagge Rockers połączony z prezentacją wspólnot i ruchów katolickich, natomiast na godz. 16.00 zaplanowano program prowadzony przez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka (Ruch Światło - Życie). Jedną z atrakcji tego programu będzie taneczny flash mob.

O godz. 17.00 na placu przed Świątynią rozpocznie się Msza święta, której będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi kard. Stanisław Ryłko. Liturgię koncelebrować będą wyświęceni tego dnia neoprezbiterzy Archidiecezji Warszawskiej.

Wydarzeniom 2 i 3 czerwca będzie towarzyszyła zbiórka funduszy na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Dochody z smsa charytatywnego wysyłanego 2 czerwca przeznaczone będą na wsparcie pokrycia kopuły Świątyni Opatrzności Bożej, zaś 3 czerwca w parafiach w całej Polsce zostanie odczytany List Pasterski Kardynała Nycza i odbędzie się zbiórka przykościelna do puszek.

- Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom, wspierającym budowę Świątyni Opatrzności, która jest Wotum Wdzięczności Narodu obiecanym przez Sejm Wielki w 1971 roku- podkreśla kard. Nycz.

- Świątynia powstaje wyłącznie dzięki darowiznom. Obecnie budowa wkroczyła w decydujący etap. - Rozstrzygnęliśmy przetarg na prace budowlane nad kopułą. Właśnie ruszyły przygotowania do kładzenia poszycia i pierwszych warstw blachy - dodaje Piotr Gaweł.

Świątynię Opatrzności Bożej budujemy wszyscy i dla wszystkich - podkreślał podczas konferencji prasowej metropolita warszawski. Zachęcał do udziału w wydarzeniach 2 i 3 czerwca: w sobotę głównie dorosłych, zaś w niedzielę - rodziców z dziećmi. Wyraził przy tym nadzieję, że ogólnopolska zbiórka na dokończenie budowy wilanowskiej świątyni przyniesie dobry efekt.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: 3 czerwca - Święto Dziękczynienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.