Warszawa: manifestacja poparcia dla TV Trwam
Kilkanaście tysięcy osób zgromadziła dziś pod Sejmem pikieta popierająca TV Trwam. Jej uczestnicy, którzy przemaszerowali następnie pod Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu, protestowali przeciwko decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odmawiającej przyznania stacji założonej przez z o. Tadeusza Rydzyka miejsca na multipleksie cyfrowym.
Manifestanci przyszli pod gmach Sejmu z flagami narodowymi, sztandarami Solidarności i transparentami, które głosiły m.in.: "Równe prawa dla TV Trwam", "Dość kłamstwa! Dość siania nienawiści!". Pochód otwierał okazały transparent z fotografiami premiera Donalda Tuska oraz kilku innych znanych polityków i podpisem: "Fasadową demokrację zamienimy na ‘syfilizację’. Totalna cenzura naszym orężem".
W manifestacji uczestniczyli znani publicyści, m.in. Rafał Ziemkiewicz i Jacek Karnowski, a także ks. Stanisław Małkowski i europoseł Ryszard Czarnecki. "Krajowa Rada może zmienić swoją decyzję i przyznać się do błędu, tak jak przyznał się premier Tusk w sprawie ACTA" - powiedział Czarnecki w rozmowie z KAI.
"Uważam, że można wykazać dobrą wolę i jeśli Rada nie chce narazić się na zarzut dyskryminowania ludzi wierzących, to powinna swoją decyzję zmienić" - dodał europoseł.
W drodze pod Pałac Prezydencki uczestnicy pochodu - w sumie około 25 tysięcy - skandowali m.in. "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".
Pod Pałacem Prezydenckim modlitwę za Ojczyznę poprowadził ks. Stanisław Małkowski. Następnie zwrócił się do zgromadzonych słowami: "Krzyże do góry, różańce w dłoń, bolszewika goń, goń, goń!". Manifestanci odpowiedzieli chórem, powtarzając wezwanie kapłana, znanego z wygłaszania w stanie wojennym płomiennych kazań patriotycznych.
Prezes stowarzyszenia Solidarni 2010 Ewa Stankiewicz Solidarni 2010 zaapelowała do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka o przyznanie TV Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. Następnie, symbolicznie, wypowiedziała mu umowę o pracę w trybie natychmiastowym. Zapowiedziała także złożenie do Komisji Europejskiej protestu w sprawie nierównego traktowania TV Trwam.
Przypomnijmy, że 17 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o utrzymaniu w mocy poprzednio podjętej decyzji koncesyjnej, w której nie przyznano Tv Trwam miejsca na multipleksie.
"Wniosek Fundacji został odrzucony z powodów ekonomiczno-finansowych" - przekonywał wówczas przewodniczący KRRiT. Poinformował, że z dokumentacji jaką dysponowała Rada wynika, iż majątek Fundacji Lux Veritatis wynosi ok. 90 mln zł, ale ponad połowę stanowi pożyczka jakiej udzieliła Fundacji Polska Prowincja Zgromadzenia Redemptorystów na okres 2002-2019.
Na pytanie ze strony biura KRRiT o warunki spłaty tej pożyczki, której termin mija w okresie koncesjonowania, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, jedynie informację, że zostało to objęte dyskrecją pomiędzy stronami - mówił Dworak.
"Nie mogliśmy podjąć decyzji pozytywnej, ponieważ względy finansowe były decydujące, nie pozwoliły nam rozważać innych aspektów tej oferty" - wyjaśniał Jan Dworak.
W sprawie TV Trwam wystąpiła "w imię zasady równości i pluralizmu" Rada Stała KEP. 16 stycznia w specjalnym oświadczeniu biskupi wyrazili nadzieję, że "TV Trwam - nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową - zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce".
Skomentuj artykuł