Warszawa: nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność
Największą potęgą jest miłość gotowa do prawdziwej ofiary dla dobra drugiego - powiedział ks. Doroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyło się w niedzielę nabożeństwo ekumeniczne w ramach obchodów Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nieszporom przewodniczył członek Rady KEP ds. ekumenizmu bp Marek Solarczyk.
- Nie ma bardziej skuteczniejszego środka i wymowniejszego świadectwa na drodze budowania jedności jak wspólna modlitwa członków różnych wyznań chrześcijańskich - powiedział na początku liturgii ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński.
Ks. Sawicki w homilii nawiązał do tematu tegorocznego tygodnia ekumenicznego podkreślając, że tylko miłość i jedność w różnorodności są prawicą, która może powstrzymać ten świat na drodze do samozagłady. Zwrócił uwagę, że człowiek stworzył świat, w którym nie chce i nie potrafi już żyć.
- Nie ma murów, których nie bylibyśmy w stanie wznieść naszą prawicą. Nie ma praw, których nie moglibyśmy obalić. Nie ma grzechów, które byłyby zbyt ciężkie i trudne. Nie ma w końcu jedności, której nie potrafilibyśmy podzielić - mówił kaznodzieja, ostrzegając przed potęgą ludzkiej nienawiści i egoizmu.
Przytaczając słowa św. Jana Apostoła prawosławny duchowny podkreślił, że "Bóg jest Miłością - największą potęgą tego świata, dlatego Jego prawica wsławia się mocą".
- Jest On potężny, bo nie chce być sędzią i stwórcą, ale ofiarą na ołtarzu naszego zbawienia - powiedział ks. Sawicki.
- Ojciec jest potężny nie dlatego, że dał życie swojemu dziecku, ale dlatego że każdego dnia jest w stanie oddać swoje życie za syna marnotrawnego. Jego sprawiedliwość jest wielka, bo potrafi ją okiełznać i podać skruszonemu najwspanialszą szatę oraz złożyć na jego zabłoconą prawicę pierścień chwały- tłumaczył.
Zwrócił uwagę, że również człowiek żyjący w zjednoczeniu z Bogiem jest zdolny do miłości - jedynej siły zdolnej do przemiany świata.
- Jest w stanie pokonać śmierć, gdy wydobywa na powierzchnię emigranta tonącego w odmętach Morza Śródziemnego. Jest w stanie kilkoma chlebami nakarmić tysiące dzieci w Aleppo, rozświetla mroki egzystencji zapalając świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, wznosi się ku niebu, by zagłosować przeciw uśmiercaniu niewinnych i nienarodzonych - przekonywał ks. Sawicki.
Prawosławny duchowny przestrzegł jednocześnie przed pustymi deklaracjami, zachęcając do ekumenizmu przeżywanego w prozie codziennego życia.
- Nadużywa się dziś pobożnych słów, za którymi nie idą żadne czyny, tymczasem "piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami" - mówił.
Ks. Sawicki zachęcał również do wychodzenia z miłością do drugiego człowieka.
- Poszukajcie raczej wokół siebie samotnego i poświęćcie mu pięć minut z własnego życia, rozejrzyjcie się za zapłakanym i uśmiechnijcie się do niego, jeśli spotkacie głodnego wyciągnijcie coś z torby z zakupami. Pozbierajcie śmieci, choć nie wy je rozrzuciliście. Módlcie się o jedność, choć to nie wy ją zerwaliście. Głoście ekumenizm nie jeden, a pięćdziesiąt dwa tygodnie w roku - zaapelował prawosławny duchowny.
Nawiązując do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniał, że przez wielki była ona domem wielu narodów i wyznawców różnych religii.
- To kraj bogaty tradycją tolerancji i szacunku - jednolity w swojej różnorodności. W tej Ojczyźnie było, jest i zawsze będzie miejsce dla każdego, kto pragnie modlić się o dobra dla wszystkich jej dzieci, niezależnie od wyznawanej wiary i poglądów politycznych, pochodzenia czy nawet koloru skóry, bo jest ona Ojczyzną dla wszystkich - podkreślił ks. Sawicki.
Jako przykład człowieka praktykującego ekumenizm miłości bp Marek Solarczyk przywołał na zakończenie nabożeństwa postać bł. Bolesławy Lament, promotorki wzajemnego zbliżenia katolików i prawosławnych.
- Żyjąc ponad sto lat temu na warszawskiej Pradze potrafiła znaleźć czas dla drugiego, podzielić się tym, co miała. Starała się odnaleźć wszystko, co łączy i jednoczy w człowieczeństwie i w podobieństwie do Boga oraz tej niesamowitej godności uczniów Jezusa Chrystusa - podsumował bp Solarczyk.
W uroczystościach wzięli również udział członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej na czele z jej prezesem bp Jerzym Samcem, Zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Skomentuj artykuł