Watykan: będzie dokument o prawach pacjenta

Watykan: będzie dokument o prawach pacjenta
(fot. mjaniec / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

Watykan przygotowuje zarys praw pacjenta, który będzie uwzględniał stanowisko w nowych kwestiach bioetycznych. Zapowiedział to przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, abp Zygmunt Zimowski na spotkaniu z dziennikarzami w Watykanie. Nowy dokument będzie zaktualizowaną wersją poprzedniego z 1995 roku.

Abp Zimowski nie podał daty ogłoszenia tego dokumentu. Wyjaśnił, że początkowo planowano datę 16 czerwca 2013 roku, kiedy to obchodzony będzie Dzień Godności Człowieka. Ten termin nie będzie prawdopodobnie dotrzymany. Obecnie trwają prace specjalistów, a po ich zakończeniu dokument musi być przedłożony do zaakceptowania przez Kongregację Nauki Wiary i Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

Jak poinformował abp. Zimowski, wytyczne będą zawierały m.in. stanowisko Urzędu Nauczycielskiego Kościoła odnośnie sztucznego karmienia u kresu życia oraz w sprawie postępowania w przypadkach niepłodności.

Abp Zimowski poinformował też o rozpoczynającej się 15 listopada w Watykanie międzynarodowej konferencji na temat "Szpital, miejsce ewangelizacji: misja ludzka i duchowa". Organizatorem konferencji z udziałem ok. 600 specjalistów z ponad 60 krajów świata jest Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W ramach trzydniowej konferencji zaplanowane jest też spotkanie z Benedyktem XVI w sobotę 17 listopada. Wśród referentów będą m.in. kardynałowie: Wilfrid Fox Napier z RPA, Jean-Baptiste Pham Minh Man z Wietnamu oraz Willem Jacobus Eijk z Utrechtu.

"W krajach wysoko uprzemysłowionych Kościół stoi przed wielkim wyzwaniem ochrony tożsamości katolickiej w kościelnych placówkach służby zdrowia" - powiedział abp Zimowski. Dodał, że w związku z kryzysem gospodarczym w drastyczny sposób zostały też okrojone wydatki na ochronę zdrowia. W krajach rozwijających się brakuje odpowiedniej terapii i leków. Jednak niezależnie od sytuacji należy we wszystkich krajach umacniać szacunek dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Według wstępnych szacunków Papieskiej Rady na świecie działa ok. 120 tysięcy katolickich szpitali i ośrodków zdrowia. Podsekretarz Rady, ks. Augusto Chendi poinformował, że trwają obecnie prace nad dokładnymi danymi statystycznymi w tym zakresie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: będzie dokument o prawach pacjenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.