Watykan: biskupi niemieccy z wizytą ad limina. Poruszą temat drogi synodalnej

Watykan: biskupi niemieccy z wizytą ad limina. Poruszą temat drogi synodalnej
Fot. Antonio Gravante / depositphotos.com
KAI / tk

Podczas trwającej obecnie wizyty ad limina biskupów niemieckich w Watykanie otwarcie i szczerze poruszą oni tematy omawiane podczas drogi synodalnej – zapowiedział przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów (DBK) bp Georg Bätzing. 63 hierarchów odwiedza w tych dniach poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej. Zaplanowano także ich wspólną rozmowę z papieżem Franciszkiem.

Jego zdaniem nieprzypadkowo właśnie teraz biskupio niemieccy zostali zaproszeni do Rzymu i wyraził nadzieję, że będzie to okazja do szczegółowego omówienia kontrowersji, jakie budzi proces prowadzony wspólnie przez biskupów i laikat reprezentowany przez Centralny Komitet Katolików Niemieckich.

W homilii podczas Mszy św. sprawowanej 14 listopada przy grobie św. Piotra w Grotach watykańskich biskup Bätzing zaznaczył, że podstawowym wyzwaniem Kościoła w jego ojczyźnie jest zachowanie jedności, a jednocześnie umożliwienie nawrócenia i odnowy. Podkreślił długą historyczną drogę Kościoła, która jest drogą mediacji między kulturą a wiarą, drogą wzajemnego profilowania, krytycznego rozeznania i przenikania.

- Prawie wszystko, czym ludzie zachwycają się dziś w «chrześcijańskim Rzymie» i na «chrześcijańskim Zachodzie» pod względem osiągnięć architektonicznych, artystycznych, literackich, filozoficznych i naukowych, wynika z wzajemnego zapłodnienia kultury i wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec.

Bp Bätzing podkreślił znaczenie inkulturacji wiary, co wymaga dobrego słuchania siebie nawzajem, starannej argumentacji i szczerego zmagania się ze sobą. - Zachowanie jedności, a jednocześnie umożliwienie nawrócenia i odnowy to naprawdę niełatwe zadanie dla naszego Kościoła w dzisiejszych czasach – stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu.

DEON.PL POLECA

Natomiast przewodniczący 15 listopada Mszy św. w bazylice Santa Maria Maggiore, kard. Rainer Maria Woelki przypominając postać patrona dnia, św. Alberta Wielkiego podkreślił, że dom wewnętrzny człowieka buduje się przez kontemplację Bożej prawdy i przez wielokrotne rozważanie Pisma Świętego. Umacniany jest on także przy stole Eucharystii i przy stole miłosierdzia, które rzeczywiście praktykuje.

Zaznaczył, że chrześcijanin jasność co do swojego życia zyskuje poprzez wewnętrzny kontakt z przykładem świętych i duchowe rozmowy z przyjaciółmi. Do spotkania z Chrystusem przygotowuje go głos sumienia i żal z powodu swoich upadków. Oczyszcza się przez spowiedź. A poprzez modlitwę poszerzają się jego serce i umysł.

- Tak więc wraz ze św. Albertem staje dziś przed nami człowiek nauki i wiary, który poprzez swoje życie, naukę i wiarę pokazuje nam, jak i my możemy patrzeć na dzisiejszy świat w świetle Bożej prawdy – zaznaczył arcybiskup metropolita Kolonii.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Watykan: biskupi niemieccy z wizytą ad limina. Poruszą temat drogi synodalnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.