Watykan: były anglikanin arcybiskupem Southwark

Watykan: były anglikanin arcybiskupem Southwark
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną przez dotychczasowego arcybiskupa Southwark w Anglii, abpa Petera Smitha, i mianował jego następcą dotychczasowego biskupa pomocniczego Westminsteru - abpa Johna Wilsona.

Metropolia Southwark jest drugą obok metropolii westminsterskiej prowincją kościelną obejmującą terytorium Londynu.

Abp John Wilson urodził się 4 lipca 1968 r. w Sheffield w hrabsktwie South Yorkshire. Został ochrzczony w Kościele anglikańskim 3 listopada tego samego roku. Został przyjęty do Kościoła katolickiego 23 lutego 1985 r. w parafii Matki Bożej w Sheffield i bierzmowany w katedrze w Leeds 5 lipca 1987 r.

Studiował na Uniwersytecie w Leeds, uzyskując tytuł bakalaureat z teologii i religioznawstwa w 1989 r. W 1993 r. uzyskał licencjat kanoniczny z teologii św. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie; w 1995 r. licencjat kanoniczny z teologii moralnej na Alphonsianum w Rzymie i wreszcie w 2004 r. doktorat z etyki na Uniwersytecie w Durham (Wielka Brytania).

DEON.PL POLECA

Święcenia kapłańskie przyjął w diecezji Leeds 29 lipca 1995 roku.

Po roku pracy jako wikariusz w parafii św. Józefa (Bradford) został profesorem teologii moralnej w Ussha College. W latach 2004-2012 był wikariuszem biskupim ds. ewangelizacji w diecezji Leeds. Od 2012 do 2014 roku kierował diecezją jako administrator apostolski podczas wakatu. W 2014 roku został mianowany proboszczem parafii św. Marcina de Porres w Wakefield.

19 maja 2011 r. został kapelanem Jego Świątobliwości.

24 listopada 2015 r. został mianowany biskupem tytularnym Lindisfarna i pomocniczym archidiecezji westminsterskiej, zaś sakrę przyjął 25 stycznia 2016 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: były anglikanin arcybiskupem Southwark
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.