Watykan chce utworzyć międzynarodową sieć walki z przestępczością zorganizowaną

Watykan chce utworzyć międzynarodową sieć walki z przestępczością zorganizowaną
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Utworzenie międzynarodowej sieci do walki z korupcją, przestępczością zorganizowaną i mafiami, jest głównym celem konsulty ds. sprawiedliwości, działającej w łonie Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego. Specjalne spotkanie w tej sprawie odbyło się 15 czerwca, a obecnie ogłoszono dokument będący owocem tej narady.

Zwrócono na niej uwagę, że sam Kościół jest rodzajem "sieci", dlatego może i powinien odważnie angażować się na rzecz sprawiedliwości. W szczególności rozważana jest możliwość nakładania ekskomuniki na grupy przestępcze bądź szerzycieli korupcji. Sprawa ta będzie jeszcze przedmiotem konsultacji z episkopatami krajowymi, a od września konsulta będzie opracowywać konkretne wskazania z zamiarem wdrażania ich w roku przyszłym.

Dokument podkreśla, że zanim dojdzie do korupcji, jest ona pewnym uwarunkowaniem. Należy więc podejmować szeroki wachlarz działań społecznych. Dotyczy to także Kościoła, gdzie pomocą są konkretne postawy, a nie "pobożne napomnienia", bo korupcyjny sposób myślenia również tam daje o sobie znać, w postaci np. szkodliwego poplecznictwa.

Konsulta zamierza prosić o wsparcie różne środowiska, choć uczestnicy debaty zdają sobie sprawę, że proces tworzenia "sieci antykorupcyjnej" nie będzie łatwy. Dlatego dialog w tej sprawie powinien objąć także niechrześcijan czy środowiska artystyczne i polityczne, aby walka z nią była skuteczna tak na mocy traktatów międzynarodowych, jak i prawodawstwa krajowego. Przedmiotem analiz będzie ponadto wpływ korupcji na procesy pokojowe.

DEON.PL POLECA

Przewidziane działania mają być realizowane na trzech poziomach: edukacji, kultury i społeczeństwa obywatelskiego. "Należy działać z odwagą i niepokoić sumienia, by od obojętności przejść do uświadomienia sobie powagi tych zjawisk, tak aby z nimi walczyć" - czytamy w dokumencie zespołu z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Co Bóg robił przed stworzeniem świata? Czy źli ludzie też mają swojego Anioła Stróża? Dlaczego nie ma teraz tak wielu cudów jak dawniej?

Dzieci, tak jak dorośli, mają pytania i wątpliwości, ale często chowają je...

Skomentuj artykuł

Watykan chce utworzyć międzynarodową sieć walki z przestępczością zorganizowaną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.