Watykan. Dwie dymisje biskupów z powodów innych niż wiek emerytalny

Watykan. Dwie dymisje biskupów z powodów innych niż wiek emerytalny
PAP/dm

W ciągu niecałego tygodnia papież Franciszek zdymisjonował dwóch biskupów z powodów innych niż osiągnięcie przez nich wieku emerytalnego. W poniedziałek przyjął rezygnację biskupa z Hiszpanii, co wiąże się z jego wypowiedzią na temat homoseksualizmu i reakcjami na nią.

Watykan poinformował w poniedziałkowym biuletynie, że Franciszek przyjął dymisję, jaką złożył biskup Solsony w Katalonii Xavier Novell Goma, i powołał tam administratora apostolskiego.

Watykaniści przypominają słowa biskupa o tym, że "homoseksualizm może być związany z nieobecną lub daleką postacią ojca".

Pierwszą reakcją na te słowa było uznanie biskupa za persona non grata przez radę miasta Cervera w Katalonii. Ponadto, jak podkreśla włoska agencja Ansa, w maju odbyły się protesty przeciwko biskupowi, a samorządy dwóch miejscowości z jego diecezji nie zgodziły się na wizytę ordynariusza. Słowa hierarchy skrytykował też burmistrz Solsony David Rodriguez, uznając je za "niefortunne".

1 czerwca biskup przeprosił rodziców osób homoseksualnych i wyjaśnił, że nie chciał nikogo obrazić.

Ponadto media informowały wcześniej o zdecydowanym poparciu biskupa dla niepodległości Katalonii.

Z kolei 18 sierpnia papież przyjął rezygnację biskupa z Brazylii Tome Ferreiry da Silvy w rezultacie ujawnienia nagrania o podłożu seksualnym z jego udziałem.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan. Dwie dymisje biskupów z powodów innych niż wiek emerytalny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.