Ojciec Święty: niedzielna Eucharystia musi stać w centrum życia każdego chrześcijanina

Ojciec Święty: niedzielna Eucharystia musi stać w centrum życia każdego chrześcijanina
(Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
KAI / tk

W przesłaniu na Krajowy Tydzień Liturgiczny, odbywający się we Włoszech, Papież Franciszek wskazał, że niedziela powinna na nowo stać się dniem poświęconym Bogu. Czas pandemii pokazał coraz mniejsze znaczenie niedzielnej liturgii w życiu chrześcijan – zauważył Ojciec Święty.

Papież wskazuje, że czas twardego lockdownu z mocną uwidocznił od dawna zauważalny we Włoszech problem, iż niedzielna liturgia dla wielu wierzących przestała być ważna i nie stanowi już centrum życia chrześcijańskiego. Jest to, jak pisze, alarmujący znak epokowej zmiany, której jesteśmy świadkami. Franciszek zachęca do podjęcia działań – liturgicznych i duszpasterskich, które pomogą chrześcijanom odkryć na nowo znaczenie niedzielnej Eucharystii i liturgii w ogóle.

Na mocno opustoszałe po pandemii kościoły we Włoszech wskazuje bp Claudio Maniago, który jest organizatorem obecnego Tygodnia Liturgicznego. Zauważa on, że nie ma dokładnych danych mówiących o tym, ilu wiernych nie wróciło na liturgię po pandemii. Dodaje zarazem, że to, iż kościoły mocno opustoszały widoczne jest gołym okiem. „Brak przedstawicieli poszczególnych pokoleń sprawia, że «nasz Kościół kuleje»” – mówi bp Maniago wskazując, że z różnych powodów nie wróciło wielu ludzi starszych, a młodzież jest coraz rzadziej obecna na liturgii. Jak podkreśla ten temat będzie podejmowany na Krajowym Tygodniu Liturgicznym, który odbywa się pod hasłem „Gdzie dwóch lub trzech zebranych jest w imię moje. Wspólnoty, liturgie, terytoria”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
29,00 zł

Wydanie zawiera 34 fragmenty z homilii papieża wygłaszanych podczas codziennej eucharystii w domu św. Marty. Każda homilia, choć zaledwie kilkuminutowa, niesie za sobą ogromny ładunek treści. Jeśli tylko zechcemy otworzyć nasze serca na pełną empatii,...

Skomentuj artykuł

Ojciec Święty: niedzielna Eucharystia musi stać w centrum życia każdego chrześcijanina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.